| Doreanu1056 a întrebat:

Daca dupa o zi de la actul sexual si iar dupa inca o saptamana de la acelasi act sexual PROTEJAT, a avut loc o scurgere rosiatica, este sangerarea de implantare? Sunt stresata si nu doresc o sarcina…Tin sa mentionez ca eram virgina, daca conteaza

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nu exista sangerarea de implantare mai ales ca la tien a fost sexul protejat, deci imposibil as aceva.
Sangerarea asta este legata de o posibila rana pe colul uterin sau de probleme, infectii si inflamatii ale organelor reproducatoare (chisturi pe ovare, fibroame uterine, tumori samd).

| Doreanu1056 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu sunt sigura daca dupa 7 sau 9 zile de la act, schimba cu ceva?

| Emilian65 a răspuns:

Dacă actul sexual a fost protejat, și nu a ejaculat în tine, este imposibil sa rămâi gravida.

| Miruna333 a răspuns:

Daca actul a fost protejat, lipsit de accidente, nu are cum sa fie vorba de o sarcina

| Robert2526 a răspuns:

Nu, nu ai de ce sa iti faci griji. Sangerarea aceea se incadreaza in normalitate, nu ai nimic

| anonimul738374 a răspuns:

În primul rând, este important să menționezi că nu sunt un profesionist medical și că sfatul meu nu trebuie înlocuit cu consultarea unui medic. Cu toate acestea, pot încerca să îți ofer câteva informații generale.

Scurgerile rosiatice la aproximativ o săptămână după un act sexual protejat ar putea fi asociate cu sângerarea de implantare, care uneori apare atunci când ovulul fecundat se implantează în mucoasa uterină. Cu toate acestea, există și alte cauze posibile pentru sângerarea intermenstruală sau post-coitală, cum ar fi inflamația, traumatismele, infecțiile, tulburările hormonale sau alte afecțiuni ginecologice.

Dacă ești îngrijorată cu privire la o posibilă sarcină și la simptomele pe care le-ai descris, cel mai bine ar fi să consulți imediat un medic sau un specialist în sănătatea femeilor pentru evaluare și recomandări. Medicul îți poate oferi informații exacte despre cauza scurgerii rosiatice și, dacă este necesar, îți poate oferi opțiuni de contracepție sau de monitorizare a stării de sănătate.

Este important să îți asculți corpul, să acorzi atenție oricăror schimbări neobișnuite și să ceri ajutorul unui profesionist medical atunci când ai neliniști sau întrebări legate de sănătatea ta.