| briosicabriosel a întrebat:

Cum se calcuzeaza perioada fertila daca ciclul meu a inceput pe 16-17 si s-a terminat pe 23-24?
Fundiita

3 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Este greu de spus, deoarece a fost un ciclu anormal de scurt, în mod normal ar trebui să dureze 28 de zile. Este imposibil să spui cu certitudine dar cred că este posibil să fi fost un ciclu anovulator. De asemenea este posibil să fi fost o falsă menstruație, fie la început fie la sfârșit, trebuie urmărite mai multe luni pentru a-ți face o idee despre periodicitatea ciclurilor menstruale.
Oricum nu te baza pe metoda asta contraceptivă. E una dintre cele mai sigure metode... de a rămâne însărcinată, cam 1 din 4 femei care folosesc metoda un an întreg rămâne gravidă.

| oanaoana23 a răspuns:

Perioada cea mai fertila e in ziua 14-16 din prima zi de ciclu, daca ai un ciclu regulat, numeri 14 zile din ziua in care iti vine.