| Dfvhhcbnj34555 a întrebat:

Bună, doresc răspuns urgent, pe data de 24 trebuia să îmi vină ciclu, însă am întreținut relații sexuale protejate, cu prezervativ pe 19, 20,21,22, îmi întârzie ciclu cu o săptămâna, am făcut test de sarcina și e negativ, ce poate fi asta?

Răspuns Câştigător
| filin a răspuns:

Fă-ți un test de sarcină, că poate s-a întâmplat ceva, da chiar și cu protecție.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este cilcul de tip NEREGULAT, odata ce toate partidele sexuale au fost protejate cu prezervativ.

| Dfvhhcbnj34555 explică (pentru Violleta2022):

Dar am 17 ani, ciclu de vreo 4 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dfvhhcbnj34555):

Nu am intrebat nicaieri de cati ani ai ciclu...

Fetele si feeile au 2 tipuri de cicluri, ambele sanataose si ambele normale:
1. CIclul menstrual de tip REGULAT - care vine fix la acelasi NUMAR de ZILE, luna de luna.

2. Ciclul menstrual de tip NEREGULAT - care vine la cateva saptamani sau luni, depinzadn de hormonii femeii si de mostenirea genetica de la mama si bunica ei.

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste testul de sarcina, se face corect DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

In cazul tau, 22 aprilie +21 zile = 13 May.

Deci testul de sarcina pe care l-ai facut este inutil si eronat, fiindca a fost facut inainte de 21 de zile de la ultima partida sexuala, deci imposibil ca hormonul garidiei sa fie prezent in urina inainte de 3 saptamani de gestatie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca ai facut testul de sarcina dupa 7 zile si este negativ, stai calma.Trebuie sa stii ca mai sunt si alte posibile cauze pentru intarzierea menstruatiei, nu doar sarcina.

| Emilian65 a răspuns:

O dereglare hormonala, este cauza întârzierii ciclului menstrual.

| Dfvhhcbnj34555 explică:

Simt sânii ca și-au schimbat forma și sunt moi….