Buna, deci este a 10 a zis de întârziere a menstruației.Am făcut un test de sarcina in ziua a 3 a de întârziere apoi unul ieri in ziua a 9 a care ambele au ieșit negative.Ma doare burta de câteva zile dar ea tot nu apare, oare pot fi însărcinată? Am fost dragoste doar protejați in ultimele luni. Am mai pățit odată așa când mi-a întârziat menstruația 14 zile in decembrie. de 3 zile in fiecare seara îmi vine o senzație de greata dar dispare după câteva minute, am zis că poate mănânc mult si îmi încalc stomacul și de asta am aceasta senzație dar nu știu ce să cred și să fac. mi e teama..nu înțeleg de ce nu vine odată

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Buna. Si mie mi-a întârziat 13 zile, mi-a venit pana la urma săptămâna asta, in cazul meu a fost ca am luat multe medicamente inclusiv antibiotic in luna aprilie, am avut si eu dureri de burta si grețuri la fel ca tine înainte sa imi vina cu 3, 4 zile. Am mai pățit sa întârzie de la anticoncepționale 10 zile. Se mai poate chiar si de la stres sa întârzie, gândeste-te ce ai făcut in ultima luna, ce medicamente ai luat, daca ai avut probleme, griji care sa iți provoace stres sau ceva care sa iți fi declanșat întârzierea menstruatiei

Poate doar stresul care l am avut când am văzut că nu a venit când trebuia și stăteam să mă gândesc când vine și de ce nu vine, in rest pastile nu am luat dar după 11 zile de întârziere mi-a venit în sfârșit aseară, mă simt mai ușurată acum

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai ciclu de tip NEREGULAT si nici macar nu stii, de aceea vine cand vrea el si NU exista "intazieri" la acest tip de ciclu, fiindca nu vine niciodata fix la acelasi numar de zile, luna de luna si apoi, nu exista aplicatie sau calendar, care sa-l poata estima sau calcula.

La toate femeile care au ciclul de tip NEREGULAT, ca al tau, sexul se face numai cu prezervativ, fiindca nu se poate calcula niciodata ovulatia, perioada fertila sau urmatorul ciclu menstrual, fiind imposibil acest lucru.

Mereu l am făcut protejați, o singura daca la inceput am făcut fără dar de atunci mereu a fost protejat

| dullcat a răspuns:

Buna.Atat timp cat testul indica negativ, raspunsul e nu.Stai linistita, ca intarzierea are si alte cauze, printre care schimbari hormonale, stres, alimentatie, administrarea de medicamente etc. asadar nu este sarcina motivul suprem (zic asta in caz ca ti-e frica). Orice femeie cu un ciclu regulat mai intampina si dereglari, e firesc.Te sfatuiesc sa citesti mai departe, pentru a fi informata in mod realist pe subiect:

https://www.medlife.ro/articole-medicale/de-ce-intarzie-menstruatia

https://www.sfatulmedicului.ro/......atia_16108

https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

Mulțumesc, cred că îmi apare pentru că în seara aceasta am inceput sa am scurgerea aia maro care e la început cu dureri de burta

| Emilian65 a răspuns:

Testele de sarcina facute de tine sunt în zadar. Testul concludent de sarcina se face la 21 de zile de la ultimul act sexual. Mănâncă, seara, mai puțin pentru a nu mai avea dureri de burta.

| Robert2526 a răspuns:

Daca ai mai patit odata, poate ca e cazul sa mergi la ginecolog sa vezi care poate fi cauza. Insarcinata nu esti, nu ai cum, dar sunt si alte cauze pentru intarzierea menstruatiei si trebuie sa le descoperi