| bbnnmm a întrebat:

De un an și ceva am o relație de prietenie cu beneficii cu un băiat și am ajuns să ne comportăm ca un cuplu, deși nu eram împreună. Nu mă culcam cu el pentru că sunt virgină, dar făceam alte lucruri. Azi am aflat că are iubită, mi-a spus el, plus că am văzut pe rețelele de socializare de ieri ceva poze cu ei. El mi-a spus că vrea să rămânem la fel în legătură cu prietenia noastră și dacă aș fi de acord să facem lucrurile pe care le făceam și înainte. Problema este că eu îl iubesc pe el.El mi-a zis că e conștient că o înșeală dacă noi mai continuăm să facem lucrurile ăstea, dar tot vrea.Acum nu știu dacă să accept sau nu să continui cu chestia asta dacă el are iubită. Eu aș vrea să continui pentru că poate se despart sau se ceartă și se termină totul. Și plus că dacă am continua l-aș avea la degetul mic pentru că aș putea să îi despart în orice moment, eu având screenshoot-uri de la conversația mea cu el, cum îmi zice să ne vedem și că nu îi pasă că o înșeală. Nu știu ce e corect să fac în situația asta, nu pot să gândesc limpede. Să continui sau nu cu toată chestia asta?

9 răspunsuri:
| RyanGeorge a răspuns:

Gresit, este pentru tine greu pentru ca asa vrei tu dar daca ai ambitie si curaj si vrei cu adevarat sa scapi de el poti trece peste, gandeste-te putin si pune-te in locul la prietena lui tu daca erai in situatia ei in momentul acesta cum te-ai simti? Ce ai face? Ai continua relatia cu el?
Eu zic sa nu mai continui si sa mergi mai departe, timpul rezolva orice, este greu? Normal dar nu este corect si iti faci tie mai mult rau dar si ei.
Tu si prietena lui sunteti niste piese de joc pe care el se joaca cum vrea el, crezi ca el iti face jocul dar de fapt tu ii faci jocul, pentru ca el se joaca cu tine cum vrea el.

| mihai69 a răspuns:

Nimic nu „e corect".
În dragoste și în război, se zice că e permis orice, așadar... fă ce vrei!

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu mai continua. Şi dacă se desparte de iubita lui pentru tine, ti-ar face si ţie la fel dacă ai prelua rolul iubitei. Îi place adrenalina baiatului şi dacă nu o să mai fii tu, va fi alta în rolul "amantei".

| bbnnmm explică (pentru Necunoscut112):

În el nu mai încredere oricum. Și știu că trebuie să uit de el și de toate visurile pe care le aveam cu el, doar că momentan mi-e greu să fac asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pare genul de bărbat căruia îi place să fie cu mai multe femei în același timp. Probabil ești confuză. Gândește-te bine dacă îl iubești sau doar te-ai atașat de el și pe parcurs ai descoperit că vă potriviți în dormitor și că are un caracter corespunzător cerințelor și nevoilor tale. Nu cred că te iubește, dar îi place situația. Dacă te-ar fi iubit s-ar fi focusat pe tine, ar fi încercat să construiască o relație cu tine. Îi place să i se acorde atenție și importantă. Încearcă să fii indiferentă. Nu-i lăsa impresia că ești mereu disponibilă și accesibilă pentru el. Nu-i lăsa impresia că ești dependentă emoțional de el. Dacă chiar prezinți interes pentru el, nu dor sexual, va observa schimbarea ta de comportament. Crează-i impresia că ești interesată de alt cineva. Dacă simte ceva pentru tine nu va suporta ideea să te împartă cu altul. Timpul este prețios nu-l irosi. Ai grijă în ce-l investești. N-are rost să te răzbuni. Acea femeie nu este atât de importantă pentru el încât să renunțe la tine, dar nici tu nu ești suficient de importantă sentimental încât să nu-și facă o iubită oficială. Amândouă sunteți în același situație. Dacă se desparte de ea asta nu înseamnă că a realizat că tu ești mai importantă pentru el (ar fi avut timp într-un an și ceva să realizeze ce simte pentru tine). Când două femei doresc același bărbat se naște o competiție și o rivalitate. Te gândești că poate te compară cu ea și încerci pe cât posibil s-o eclipsezi. N-are o problemă cu înșelatul. Dacă o să fi cu el într-o relație ar trebui să-ți asumi asta. Nu se știe niciodatăde de unde apare ispita și el a fost doar 'un biet muritor'. Nu vă apreciază, prețuiește. Se folosește de voi. Fă ce simți.

| Ralukafay a răspuns:

Eu zic sa nu continui cu asta.Adica tu daca ai fi in locul iubitei lui, ti-ar conveni ca el sa te insele cu acea fata.Inverseaza si tu rolurile cu fata aia si vezi cum te-ai simti.Nu e corect nici pentru ea, dar nici pentru tine.Parerea mea.

| Daria0123456789 a răspuns:

Esti impacata cu tine sa stii ca tu faci lucruri cu el cand el are o prietena? Te simti in regula cu faptul ca dupa 1 an si jumatate el iti marturiseste ca e intr-o relatie? Iti place sa fii folosita? Te simti bine in postura de 'cealalta fata'? Crezi ca nu va ajunge sa te insele si pe tine odata despartit de ea? Iti lipseste respectul fata de sine si de ceilalti? O relatie cladita pe suferinta celorlalti si pe santaj e ce iti doresti? Daca raspunsul e 'da' la cel putin una din intrebari, atunci continua relatia.

| bbnnmm explică (pentru Daria0123456789):

Vreau să mai continui o vreme doar, pentru că nu pot dintr-o dată să termin cu tot. Sincer, mi-e scârbă mie de mine. Dar chiar nu pot ca așa dintr-o dată să nu mă mai văd cu el, să nu mai vorbesc cu el. În timp o să mă văd tot mai rar cu el, până o să simt că pot să stau fără el.

| Daria0123456789 a răspuns (pentru bbnnmm):

De ce? Te tine legata cineva legata cu forta? Daca lui nu-i pasa de tine tu de ce investesti atatea sentimente intr-o astfel de relatie? Crezi ca o sa ajungi sa simti ca poti sta fara el....stand cu el? Crezi ca te vei simti mai impacata cu tine daca pui punct acum, de indata ce ai aflat, sau dupa ce ai mai stat un pic, cat sa prinzi curaj si eventual sa mai visezi la posibilitățile de dupa despartirea de prietena sa? Te vei simti mandra si fericita intr-o relatie bazata pe minciuna, lipsa de respect si consideratie fata de ceilalti, egoism, constrangeri, resentimente si santaj? Ai grija ca si roata aia se va intoarce candva.