| Meleekalla a întrebat:

am 16 ani si vreau sa vad sigur daca sunt insarcinata, vreau sa ma duc la ginecolog sa fac doar o ecografie, pot merge fara a fi insotita de un parinte?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Te poti prezenta la cabinetul ginecologic neinsotita de parinti doar dupa impinirea varstei de 16 ani. Insa trebuie sa stii ca medicul ginecolog NU poate vedea si/sau determina "sigur" existenta unei sarcini folosind ecografierea nici macar prin folosirea ecografierii transvaginale decat doar in cazul in care sarcina are deja cateva saptamani (5-6 saptamani). Sarcina incipienta de 2 saptamani se poate determina FOARTE SIGUR si cu un grad de precizie foarte mare si foarte exacta de peste 98%, doar printr-o analiza sangvina efectuata intr-un laborator de analize medicale si la un pret de circa 35-40 de lei adica la 1/3 din pretul unei ecografii abdominale sau 1/4 din pretul ecografierii transvaginale si o precizie incomparabil mai mare. Multa sanatate!

| Meleekalla explică (pentru corbulalbrosu):

Pai au trecut deja 30 de zile de la ultimul act sexual neprotejat, as putea sa ma duc

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Meleekalla):

Bineinteles ca te poti duce insa ecografia este o metoda mult mai scumpa si in acelasi timp incomparabil mai putin precisa in comparatie cu testul beta-hCG efectuat in cazul analizei de sange.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti merge singura. Ca sa faci o ecografie concludenta, trebuie sa lasi sa treaca minim 5 saptamani de la ultimul contact sexual neprotejat (o sarcina mai mica nu se vede la ecografie)

| Emilian65 a răspuns:

Inainte de a merge la medicul ginecolog, incearca sa taci un test de sarcina, dar acesta sa fie facut la 21 zile de la ultimul act sexual.

| Felys a răspuns:

Nu e mai bine sa iti faci tu un test de sarcina prima data, este ieftin si nu iti cere nimeni buletinul cand vei cumpara testul de la farmacie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un test de sarcina ce are?
La cum esti nu ma mir ca nu stii nimic.