| lllorenusssuumeu a întrebat:

Am o mama si o sora care le urasc din tot sufletul, pe mama mai putin, cand o intreb pe mama sa merg undeva spune ca bine alta data mai comenteazza dar nu tot timpul si atata ii spun pana ma lasa, dar acuma intr-o zi i-am spus ca vreau sa imi dea bani sa imi cumpar ceva si sa merg cu fetele la un suc o pizza cand sa plec de acasa imi spune ca nu mai ma lasa pentru ca a vorbit cu soramea si aia tot timpu ma imbarliga la mama sa nu ma lase acolo cu prietenele daca stau cu una imi spune toata ziua esti cu aia daca stau cu alta iar se comenteaza nici una nu e buna cand sunt numa eeu cu mama si tata acasa vorbeste atata de frumoss mama cu mine si ma lasa sa stau afara cat vreau cand vine soramea de la prietenul ei cand mai vine acasa se tipa o imbarliga pe mama sa ma sune sa intru in casa la ora 9 10, vine se tipa pe mine mereu ma controleaza in telefon nu ma lasa nimic sa fac eu deja m-am saturat sa fiu asa ce e ea mama mea si mi-e frica sa ii comentez sa nu se mai bage in viata mea si dinstea pentru ca o sa ma spuna la mama si mama cum tine cu ea ma zice la tata si imi ia tel nu mai ma lasa nimic mai ma si bate. bine eu am 15 ani si prietenul meu 23, o relatie de 1 an pe ascuns ca nu ma lasa happy eu am vrut sa plec la el dar mi-e frica ca o sa aiba probleme si am vrut sa ma si omor dar nu o fac pentru ca stiuc a prietenul meu ma iubeste asa o faceam de mult ajutati-ma.

7 răspunsuri:
| Cristiann25 a răspuns:

Ia impune-te tu in fata lor.Stii poate o sa faci si tu ca mine de acum.Mie NICIODATA nu mi-a zis nimeni ce sa fac in viata mea si nici n-o sa-mi zica.Am si eu o prietena care are un frate ca sora ta numai ca ea e cu vreo 5 ani mai mare ca tine dar tot prost e el! Impune-te nu te mai lasa prostita de 2 curve!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești proastă, sincer.

| NiKoLeT a răspuns:

WOW! fetito, inchide usa la camera ta si deschide cartea de matematica. Eu consider caa tu nu ai dreptate, sora ta si mama ta vor sa te protejeze, iar tu vrei sa-ti faci viata un clavar. Si faza cu prietenul nu e buna, caci e o mare diferenta si cine tie ce poate sa ti se intimple. Mai bine lasa baietii si iesitul dupa ora 10, o sa ai timp si mai incolo, acum ocupate cu alt cevahappy si nu le invinui pe mama si pe sora ta, caci au dreptate!

| 22andreea22 a răspuns:

Adolescenta asta... la un moment dat vei realiza ca ce fac ele e spre binele tau. e mama ta si trebuie sa o respecti indiferent de cum e ea, iar cu sora ta ai putea sa vorbesti si sa ii spui ce si cum. nu iti poti ura familia mai ales parintii ca fara ei tu nu ai fi existat. esti mica si probabil o sa spui ca bat campii aici, ca sunt de partea lor si alte chestii insa varsta ta e una critica de asta te si tin in frau si bine fac, incearca sa te fereasca de lucruri pe care ai putea sa le faci si pe care in viitor, cand o sa mai cresti, le vei regreta. daca o sa incerci sa te impui in fata parintilor situatia ta va fi mai grava, o vor lua ca pe o neascultare, o lipsa de respect si in nici un caz nu vor fi mai intelegatori.

| dana1407 a răspuns:

Mai draga Nadia, ai luat-o razna? Cum sa iti pui capat zilelor din cauza surorii si a mamei tale? In primul rand incearca o discutie cu mama ta (cand sora ta e plecata si o prinzi in toane bune). Intreab-o de ce se comporta asa cu tine? ce are de castigat daca te chinuie? cat despre prietenul tau eu nu iti recomand sa te muti inca la el ..totusi ai 15 si el 23 nu stii niciodata ce intorsatura pot lua lucrurile (cu toate ca sunteti impreuna de un an ). Si daca mama ta se comporta frumos cand e tatal tau acasa, de ce nu incerci se te apropii de tatal tau ca sa fii "fata lui" si ca sa iti ia apararea in fata mamei tale happy

| lllorenusssuumeu explică (pentru dana1407):

Pai nici cand e tata acasa nu se comporta frumos si i-am spus mamei ca eu m-am saturat, si spune termino e sora ta si nu stiu ce. dar cand sunt amd2 fac ca nebunele eu nu mai suportsad

| Samsara a răspuns:

Trebuie sa ai suflet sa urasti din el ori tu ai doar impulsuri copilaresti si ganduri xeroxate de la turma-ti din orizont. Vei avea timp sa-ti distrezi existenta afara dupa ora 10, timp de pizza cu fetele, si, slava Domnului, timp de baieti daca esti atat de disperata dupa astea.

Sora ta incearca sa te protejeze, la varsta ei a vazut multe caracatite zburatoare si stie ca nu trebuie mult sa devii si tu una. Si priveste la ce aspiri, 'vleaau afaala, ajutati-ma ca mooor!'

Mama ta vrea sa fii fericita ca te iubeste, dar o mai loveste si pe ea luciditatea (in mare parte din directia surorii dumitale) si intelege ca trebuie sa te ajute. Ele te ajuta, nu noi aici.

Poti sa umfli balonul in care traiesti cu frustrari pentru prostii de care nici macar nu ai nevoie pana la artificii de gunoaie sau poti sa te gandesti (ca un adult, nu?) la ce e viata ta, ce vrei de la ea si ce trebuie sa faci sa ajungi acolo. Cand vrei ceva intreaba-te intai de ce vrei asta si fii sincera cu tine.