| Frank51 a întrebat:

Cineva care s-a vaccinat cu doza a3a și ne poate spune câteva informații? Încerc să mă programez și nu sunt locuri în aplicația rovaccinare. Trebuie același vaccin sau se poate alt tip? Pot să merg la un centru random și mi se face?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta cu tipul de vaccin, mintea mea zice ca ideal ar fi sa fie acelasi.
Dar asta te poate lamuri un medic.

Din ce stiu eu poti merge fara programare.
In aplicatiei daca nu te poti programa e posibil sa nu ai inca 6 luni de la rapel.

| Frank51 explică (pentru suntserios):

In 26 Mai am avut rapelul, deci au trecut 4 luni, probabil pot merge dupa 26 Noiembrie, pfoa.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Nu te poti programa inainte de 6 luni si nici nu iti face doza 3

3 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

A 3-a doza se face la minimum 6 luni de la rapel.
E recomandat sa faci de la același producător daca ai făcut un vaccin ARN. Dacă ai făcut Astra Zeneca atunci poți alege pe oricare pentru că a 3-a doza o să fie un vaccin ARN. (Pfizer, Moderna)