| omulcrestin a întrebat:

Buna TPU, imi este frica.

Azi la pranz o persoana in varsta a tusit langa mine in autobuz(fara masca!). Am ajuns acasa si am facut 2 dusuri, dar inca ma simt contaminat.

E posibil sa am COVID (coronavirus!)?

(Tin sa adaug ca eu fac dus fara sapun (imi usuca pielea!).).

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Virusul se ia pe nas, gura sau ochi, asa ca daca faci dus nu are nicio legatura.

Daca vrei sa te protejezi contra Covid: exista vaccin.

| omulcrestin explică (pentru doctorandus):

Multumesc pentru raspuns! Am oftat usurat.

Nu iti face griji, am toate dozele de vaccin!

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru doctorandus):

Berlusconii a fost internat dupa fiecare doza de vaccin. Dupa a 3-a a fost depistat cu leucemie mielomonocitica.
Avocatul lui BerlusconiNiccoló Ghedini mort tot de leucemie tot dupa a 3-a doza.Coincidenta desigur, Ghinion.
Bine macar ca nu au facut Covid.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Numai exista covid, de cand rusia a invadat ucraina covid ti a luat vacanta, nu stiai? totul a fost o nebunie, o exagerare nebuneasca, a aratat ce e in stare sa faca guvernele, mass media cu tine

| Violleta2022 a răspuns:

Invata sa folosesti sapunul ca nu-ti usuca nici o piele, ca nu ai 70-80 de ani, fiind totul in capusorul tau.
Corpul se spala cu apa calda si sapun, curatandu-l de transpiratie, praf, secretii samd.

Foloseste sapun de bebelusi, daca mintea ta se blocheaza la alt tip de sapun, dar te asigur ca pielea nu se usuca de la sapun, ci de la nespalare, fiindca se depune stratul de mizerie, transpiratie, secretii si se usuca si start peste tstrat ajungi s ate simti "uscat"

| sierra1 a răspuns:

" persoana in varsta a tusit langa mine... E posibil sa am COVID (coronavirus!)?"

fă-ți un test, poate da, poate nu.
Dar dacă ți-a dat febră tifoidă sau Sindromul varcolacului sau cine-mai-știe-ce...

| anonimg a răspuns:

Nu este bine să se piardă timpul cu glume copilărești pentru că în felul acesta glumele aceasta vor deveni realitate. Stă scris: "Ce seamănă omul, aceea va și secera".
Dar dacă este adevărat ce spui, atunci nu se va întâmpla nimic dacă cineva a tușit lângă tine.
Iar dușul trebuie făcut cu gel de duș care nu usucă pielea.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Vremea Covidului a apus asa ca nu ar trebui sa iti mai faci griji in privinta acestui virus.
Daca simti ca esti contaminat ar fi bine sa iei un Paracetamol inainte de culcare.
Si dusul trebuie sa il faci cu sapun si daca nu suporti sapunul i-ati un gel de dus.
Dusul fara sapun e facut degeaba.

| Sophieka a răspuns:

Chiar ca e paranoie...

Daca ai stii cati virusi, bacterii, viermi ai peste tot pe suprafata ta si in organismul tau...Nici n-ai mai vrea sa traiesti.

Daca ai covid, ai si vei trece peste...

Nu se face baie fara sapun... Poti cumpara sapunuri anume pentru piele sensibila iar dupa baie sa te dai cu o crema hidratanta.

| RAY a răspuns (pentru Sophieka):

In timpul pandemiei nimeni nu a murit decat de covid

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paranoia

| DovleacTurbat a răspuns:

E doar o glumă, nu?

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Tu n.ai ce face acum, nu?

| AndBrizsa a răspuns:

Rezultatul societatii paranoia si informatiile gresit de la TV. Bravo ati reusit sa manipulati o parte din populatie. Nu putem controla tot nu te poti feri de toate bacteriile. Stai linistit nu iti baga in cap toate gandurile negative, asteapta si tu nu lua medicamente doar asa inainte. Iar daca o sa simti ca o sa te racesti(frisoane etc) ia un paracetamol fa un ceai de lamaie cu ghimbir, odihnestete. Dar nu cred ca va fi cazut. Multa sanatate tuturor!