| sopranaCadaverica a întrebat:

E permis ca in Vama Veche sa poti dormi pe plaja? Fara cort... Pe nisip, la propriu big grin
Daca da, ce riscuri sunt?

9 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Cine a mai pomenit să dormi pe plajă în Vama Veche?!

| sopranaCadaverica explică (pentru Laura):

Si acu' parafrazez. Intrebam doar daca e permis, fara riscul de a primi amenda, si in acelasi timp, daca/ce fel de impedimente poti intalni - betivani? hoti? violatori?
Dar ideatic vorbind, nu inteleg de ce ar fi o problema atat timp cat persoana respectiva are o imunitate puternica (nu va raci cu usurinta). big grin Omul e nascut liber, poate alege sa aiba identitate sau nu, asadar, poate alege de asemenea sa doarma unde pofteste in natura, mai ales pe plaja, un spatiu care se cuvinte tuturor si nimanui, nefiind o,, proprietate'', un obiect posedat. Poate parea ''ciudat'', primitiv, hipsteresc, (avand in vedere ca exista N posibilitati de cazare in jur), si ce alte atribute moderne mai sunt, dar daca stau si ma gandesc, dormitul sub stele e pur si simplu... natural.

| Laura a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Era retorică întrebarea, cam oricine care merge pe acolo ajunge la un moment dat să doarmă pe plajă. Vara trecută ajunsesem în toiul nopţii, cu cortul în braţe, naiba a mai stat să-l monteze, m-am trezit dimineaţă pe plajă pe un sac de dormit care nu era al meu, învelită cu cortul.

| sopranaCadaverica explică (pentru Laura):

Banuiesc ca ar trebui sa imi iau un hanorac, chiar o maleta, ceva mai gros. Cand te-ai trezit cum te simteai? Tremuranda? big grin

| Laura a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Dacă mergi în perioada asta, da. Dacă mergi în iulie-august, doar ceva care să te protejeze de aerul umed; pot să fie noaptea şi 20 de grade că tot te trezeşti cu ţurţuri dacă eşti umedă... scuze de exprimare!

| AFR81 a răspuns:

Daa, e permis. Vei gasi o gramada de asemenea persoane. Multi dintre ei sunt beti sau drogati. Exista riscul sa racesti sau sa fii buzunarit.
Stau si eu la cativa km de Vama. Nu inteleg cum au unii placerea sa doarma asa, sub cerul liber, inconjurati de oameni ciudati si imprevizibili, dar nu ii judec happy

| mihai69 a răspuns:

Interzis nu e, dar nici recomandabil, la ce „faună" se perindă pe-acolo...

| Hammurabi a răspuns:

Poți să dormi, nu e interzis, dar noaptea e destul de frig și riști să facă toți maidanezii pipi pe tine. laughing

| Emma30555 a răspuns:

E permis, dar e frig noaptea și în plus dacă ai lucruri personale, telefon, bani, bagaj pot dispărea în timp ce dormi