| Furnicuta000 a întrebat:

E adevarat ca daca Facebook iti inchide contul si iti cere un act de identitate pentru a-l deschide, va trece automat numele complet la profil?

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu neaparat, vrea doar sa verifice daca profilul este real.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred. Plus ca sigur se poate modifica dupa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ar trebui sa te sfatuiasca toata lumea sa nu iti arati actul de identitate Facebook-ului, o companie non europeana, n-are dreptul sa iti ceara tie acel act.
Cand schimbi numele, iti cere sa arati actul de identitate pentru a putea folosi profilul, dar dupa o perioada va reveni profilul tau cu vechiul nume neschimbat.
Cand profilul este reportat, iti da diverse optiuni sa dovedesti ca esti persoana reala, printre care sa arati actu de identitate, sa apelezi la prieteni, sa dai numarul de telefon.
Nu cred ca s-a riscat cineva sa il dea. Nu va aratati actele de identitate pe internet.
Cam asta este scopul sa iti bage numele adevarat la profil.

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am patit dar am vazut ca multi se plang de asta. Si am observat ca cei care au avut contul inchis, cand l-au deschis aveau numele complet din buletin.
Nu cred ca putem face ceva, astea sunt regulile lor sa ceara act de identitate dar nici nu mi se pare corect...adica Facebook e retea de socializare, de ce ar trebui sa fim controlati la sange sa avem conturi sau nume reale?