| anonim_4396 a întrebat:

Dacă "obligată" de colegi am acceptat să iau voucherul de vacanță, iar ei mi-au spus că îl pot folosi și la restaurante sau chiar la unele magazine, deoarece le-am spus că nu aș avea ce face cu el, că eu nu prea călătoresc, și dându-mi această idee am acceptat, dar unde îl pot folosi concret? Mi-au spus că știu că merge folosit pe ici și colo, dar nu concret.
Am înțeles că totuși cardul acela este un card cu "o sumă de bani", eu inițial crezând că e doar un cupon cu care te poți duce pe la pensiuni. Deci dacă e un card cu bani, atunci îl pot folosi spre exemplu la magazinele de electrocasnice sau magazinele precum HnM ori Altex sau Emag? Dar mai ales îl pot utiliza în online?

Eu chiar aș fi vrut să-mi iau un laptop ori un minilaptop de banii ăia, mă rog, mai pun o diferență deoarece sunt conștientă că un laptop nu mai costă atât, dar chiar aș fi avut nevoie de unul nou tot pentru școală și mă gândeam așa să folosesc voucherul, dar e posibil așa ceva?
Cei care aveți astfel de vouchere le-ați folosit careva la cumpărături, așa cum susțin colegii mei că funcționează? happy

Și dacă nu funcționează așa cum susțin colegii, dar eu totuși vreau să-l fructific cumva, cu cât ar trebui să-l vând?
Ar da cineva bani pe un astfel de voucher?
Cu ce sumă m-ați sfătui să-l vând? happy

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. nu poti sa iti cumperi electronice si nici nu il poti vinde ca e nominal.

il poti folosi doar in domeniul turistic

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Wait, atunci eu pe cine să cred? happy
Pe mister SuntSerios ori pe mister Bubico? happy
Acum v-am spus că și colegele o spus că ar merge folosit pe cumpărături, dar nu a spus nimeni concret.

Acum întrebarea dacă ar fi ca dv, oare să nu-l accept? Că încă nu am făcut cererea și chiar rămăsese în ședință că eu nu-l vreau, dar mi-a zis șefa să mă mai gândesc așa că a rămas deschis subiectul. Doar că nu mai scap de o colegă, că mi-a zis că mă obligă ea, chiar mi-o zis serios, că adică ei se luptă pentru drepturi și pentru voucherele alea și eu nu-l vreau. Și nu știu pe cine să ascult în final, pe mine sau pe ei. happy
Dar dacă nu ar merge pe cumpărături (că eu chiar aș avea nevoie huge de un nou laptop, tot pentru școală, că nu dă nimic nici școala, dar nici bani nu prea am) deci dacă ar merge așa, chiar ar fi fain. happy Iau aproape gratis un laptop big grin, spun gratis deoarece nu ar trebui să scot din salariul de bază bani, pentru a-l achiziționa.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai acest Bubico nu stie despre ce scrie.
El cred ca viseaza tickete de masa.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ok, deci laptop de pe voucher, nu o să văd vreodată, right?! happy
Dar oricum am găsit întrebuințarea perfectă oricum ar fi. big grin

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu poti.

Uite de pe site ul guvernului

"Ce anume pot cumpăra cu voucherele de vacanță?

Tichetul poate acoperi mai multe tipuri de plăți. Pachetul, însă, obligatoriu trebuie să includă cazare, apoi transport, mâncare, agrement, tratament balnear."

https://turism.gov.ro/web/informatii-vouchere-de-vacanta/

18 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cardul merge doar la societăți de turism, pentru servicii de cazare + auxiliare.
Adică poți de exemplu să dai 1000 de lei pe cazare și 2000 de lei pe bautură, jacuzzi și mâncare, dar cu condiția să fie totul pe fondul cazării în locul respectiv.
Nici vorbă să cumperi laptop cu cardul ăla.
Cel mult poți face o bișniță cu cineva, să îi plătești un sejur, iar el să îți dea o sumă de bani. Problema este că bișnița este interzisă, iar teoretic, unității de cazare îi este interzisă cazarea achitată de pe cardul tău, în lipsa ta.
Mai găsești hotelieri care încalcă legea, dar nu toți sunt dispuși.
Eu îți recomand să te duci 2-3 nopți undeva, să te răsfeți de toți banii.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Trist! straight face
Domnule NoTurbinaNoGood, de când mi-ați apărut pe la întrebări, mi-ați tot năruit planurile și visele. happy (glumesc laughing

Deci da, o să mă gândesc la sfaturile voastre.
Dar tot aveam nevoie de laptop-ul ăla. laughing) Aia e, mă pun pe strâns bani. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Și o să le tot nărui, când o să am ocazia laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Obligata? Serios? Ia breh si du-te intr-o vacanta! E un drept nemeritat, o pomana electorala de la niste mizerabili care mereu discrimineaza intre privat si bugetari pentru a obtine voturi, dar aia e alta poveste. Ti se cuvine, ia-l. @suntserios are dreptate. Nu mai merge povestea cu vindutul. Poti maxim sa iei pe cineva cu tine pe voucher si sa iti plateasca o parte sau sa faci o fapta buna. De exemplu iei un copchil de prin vecini care n-a vazut vreodata marea pe litoral.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

God! Sunteți un geniu. happy
La treaba asta nu m-am gândit.
O să văd dacă aș găsi sau niște copii de genul nu ar fi făcut asta niciodată. happy
Sunteți un geniu. big grin

Cât de mare eu nu am ce să caut acolo. Și acum nu că aș fi complexată sau ceva, dar nici nu prea mă atrage marea că nu știu să înot, așa că nu prea aș avea ce să fac la mare, decât poate să mă prăjesc la soare, oricum mai mult îmbrăcată decât dezbrăcată, deci nu aș avea ce să fac.
Dar nu mă înțelegeți nici greșit, ador marea ca să o "privesc" și ca și loc unde poți să găsești toată inspirația din lume, însă nu mă pot duce la mare, unde toată lumea oricum merge cu "clanul" să mă duc eu să mă așez pe mal și să conteplez cu privirea în golul ei. happy Aș fi considerată ultima nebună, dar dacă vreodată m-aș simți suficient de free, asta aș face, iar ca și idee de inspirație și scris, cel mai mult ador să stau noaptea să o privesc big grin dar noaptea, mai ales într-un loc străin, mi-ar fi frică să ies, iar oricum cu cortul știu că nu prea ai voie pe mare/plajă noaptea. Așa că oricum aș da-o nu aș potrivi-o, iar ca să plec doar în ideea că am un voucher ca să stau în camera de hotel, iar e sucks, însă oricum în ultimul timp mă bătea gândul să mă duc prin hoteluri și pensiuni care să aibă terasă sau terasă pe acoperiș tocmai ca să pot sta noaptea să scriu, și să admir cerul, însă nici asta nu știu cât pot face deoarece dacă pe terasă sunt oameni, nu se cade să încep eu pe acolo să mă tolănesc pe jos ori să stau cu ochii ațintiți pe "tavan" rolling on the floor)
Așa că, nu prea se pupă idealurile din capul meu cu realitatea. Tocmai de aceea de cele mai multe ori am și renunțat să mai fac ceva, deoarece în capul meu sună atât de frumos, dar realitatea aproape niciodată în cei 27 de ani nu s-au întâmplat ca fix în capul meu sau ceea ce aveam și mi doream eu. Așa că, tocmai de aceea uneori e mai bine să nu mai faci nimic. laughing Măcar știi că așa nu suferi. rolling on the floor)
Dar îmi place ceea ce ați spus cu copiii care nu plecat niciodată undeva. O să chiar mă gândesc, dacă nu găsesc pe nimeni (ceea ce mai mult ca sigur se va și întâmpla) o să-i spun mamei să vorbească la biserică cu preotul de acolo, deoarece preotul de la biserica noastră se implică too much în chestii din astea caritabile și de ajutor (vreau să spun că efectiv, s-a luptat ca un copil, care nu mai avea părinți să se ducă la facultate și l-a ținut de mic pe lângă el, evident că pe lângă ce a cerit ajutor la organizații și din astea, a cerut și enoriașilor, dar oricum cum enoriașii erau băbuțe care nu le deranjau că fac un bine, toți au dat și vreau să-ți spun că astăzi, băiatul acela a terminat teologia, e dascăl la biserică, și are și permis de conducere, și se luptă acum pentru casa lui, deci uite că încă mai sunt și preoți care-și fac datoria) deci poate am să vorbesc cu acel preot să îl dea cuiva care chiar l-ar merita. happy Deci chiar mulțu pentru idee. big grin

Dar nu pricep cu "drept nemeritat" happy Crezi că statul ni-l dă doar ca să votăm sau ținem cu o parte? happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca sunt un geniu. Putini sunt atit de inteligenti sa-si dea seama ce prosti sunt. Eu, din pacate, sunt printre putinii astia.
Il consider ca un drept nemeritat per total fiindca e dat la gramada, si unora care ar merita, si unora care nu-si merita nici salariul macar. In plus, e un cadou otravit, pentru ca poate fi folosit doar in tara. Nu cumva sa iesi la greci sau la bulgari macar si sa vezi ca se poate mai bine fara alte avantaje clare decat mai putina coruptie.
Si eu sunt la fel cu marea, dar ideea e sa nu iti pese. O sa ajungi tu si la stadiul ala. Poti de exemplu sa tragi o fuga lpe la Vadu sau unde mai sunt plaje de nudisti, ca aia judeca mai putin pe cei "neconformi" decat cei de la plajele de "imbracati".
Legat de "nu ma pot duce singur/a" e doar problema ta, nu e o problema reala. Daca chiar vrei ceva, o faci. Simplu. De gasit scuze sintem toti buni.
Legat de povestea de care zici cu baiatul care a terminat "o facultate" imi pare rau sa o spun, dar un parazit a ajutat la propasirea altui parazit. Intregul construct religios e un sistem economic circular care mai suge si din exterior, dar da mult prea putin inapoi societatii deschise. Daca copilul respectiv ajungea avocat, inginer, programator, doctor, sofer, pompier, orice altceva, as fi zis ca preotul respectiv a facut o fapta buna. Asa, e ca si cum ai zice ca un asasin care salveaza un copil pentru a il antrena ca asasin a facut o fapta buna.
P.S. Imi face intotdeauna placere sa ajut pe altii cu idei. De obicei proaste. happy

| Freya1 a răspuns:

Mama la folosit pentru vacanta, dar când nu a mers sau ia rămas ceva mai mergea la păstrăvărie și își cumpără Paști pe el spre exemplu sau sa mănânce cu tata la restaurant.

E păcat sa nu te folosești de el pentru o vacanta. Oricum, ce ai putea sa cumperi e cam tot acolo cu ce ai putea sa faci.
Părerea mea e ca ai putea sa iei exemplu de la ai mei și sa îți găsești un loc drăguț și ieftin de cazare pe o perioada de N timp și sa mănânci și sa te cazezi din bani aia.Un pic de relaxare nu strica.
Ai mei își luau cel puțin doua mese pe zi la restaurant în concediu pe langa ca isi plăteau camera și uneori întrarea la ștrand sau piscina.

| Emma30555 a răspuns:

Cardul acela se poate folosi doar pentru vacante, restaurante cu acest profil, nu oriunde. Le poți vine deși teoretic nu e legal dar se practica destul de des, și îți iei o parte din bănuții de pe el. Dacă ai vreo cunoștință care deține pensiune sau dacă cunoaște cineva din anturajul tău persoane care dețin pensiuni hoteluri etc poți face lucrul asta. Sau ai putea pur și simplu sa mergi în vacanta cu el. O poți lua pe mama ta de exemplu, sau pe altcineva și te relaxezi și tu pe undeva

Răspuns utilizator avertizat