| Lupică27 a întrebat:

Cum vedeti societatea actuala, ce va deranjeaza si ce va place, daca vreti puteti da exemple sa le insirati aici.
Ce ati schimba, ce nu ati schimba.
Va las pe voi sa comentati chair sunt curios dar o sa dau si eu un mic exemplu, ma dispera la maxim grandomania si prostia majoritatii, toata lumea sufera de grandomanie, nu prea ai cum sa ai o discutie normala cu cineva fara sa il vezi cum se umfla in pene sau se lauda cu nu stiu ce si nu stiu cum. Parcheaza cazanul in mijlocul drumului, merge cu caruta pana la farmacie 100 de metri sa nu faca artroza doamne fereste, stiind ca n-are unde sa parcheze blocheaza aleile intrarile si iesirile cu tabul lui de masina de 3 tone ca sa moara dusmanii de ciuda si sa se minuneze de la departare cat de super mega ciumeg este el.
SI la parc la fel, nu poti sa te duci sa alergi sau sa respiri aer curat ca te impiedici de cazanele meltenilor grandomani si ale divelor suferinde.

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

90 % prin gradini cu fundu in sus la cules capsuni!

22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"ma dispera la maxim grandomania si prostia majoritatii, toata lumea sufera de grandomanie, nu prea ai cum sa ai o discutie normala cu cineva fara sa il vezi cum se umfla in pene sau se lauda cu nu stiu ce si nu stiu cum"

inteleg chestia asta, la fel cum exista o multime de "grandomani" la fel exista si oameni cu caracter in viata, te asigur.
Ca si pe TPU! nu exista doar jasmine nu?
Intalnesc zilnic melteni de care zici cu cazane mana a 14-a si cu figuri pe ei si la fel de bine am intalnit oameni care iti citeau din Cioran sau Eliade si aveau masini abia luate de la reprezentanta noi hibride sau full electrice!
Mi-a luat ceva timp sa inteleg ca nici macar marca masinii pe care o conduce melteanul nu are legatura cu carcaterul cuiva!
Pot fi oameni de valoare in bmw si pot fi ghertoi in alfa romeowinking
Ma raportez si dezvolt fata de masini ca ai zis de cazane mai sus si implicit de cine conduce uneori
Dar vezi ca exista si reversul medaliei
Stii si cred ca este cunoscuta pe TPU repulsia mea fata de proxeneti si "videochestiste"
Ok, intr-o zi o domnisoara de asta bronzata natural, tunata toata coboara dintr-un bmw, asteptam la o spalatorie sa imi vina randul si a inceput sa imi vorbeasca cu "dumneavoastra", bai esti nebun mi-a venit sa zic!
Tot ce stiam eu despre proxeneti si producatoarele lor, am pus sub semnul intrebarii, tunata aceasta, aceasta papusa siliconata si botoxata si bronzata si imbracata HOT, vorbea precum una ca nu avea ocupatia eiwinking si dezvolta inteligent chestii si tot cu dumneavoastra vorbea in continuare happy
Asa ca am ajuns la concluzia ca nu este bine sa mai bag pe toata lumea in aceeasi oala, ci sa o fac doar personalizat de la caz la caz, caci nici in breasla lor nu-s chiar toti la fel happy
Si as putea devolta pana maine, dar doar despre tunate si masini am vrut sa dezvolt
Insa valoarea unui om nu consta in ce masina conduce iar financiar nici macar atat, ca unii au masini de 80k euro la mana a doua si stau cu chirie!
Altii au masina de 10k euro si locuiesc in ville cu 2 etaje evaluate la cateva milioane de euro!

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Stiu ca exista si oameni cu caracter dar raportul este unul mare, majoritatea domina din astia grandomani si nesimtiti.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Din pacate cam asa este!

| GabiDumitrescu a răspuns:

As inaspri legea in general si as aplica cit mai mult din ea in mod automat. Iar sistemul sa fie administrat de firme straine, fara vreun angajat in Romania, cu zero legatura cu autoritatile de la noi.

| Lupică27 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nici asa nu cred ca va fi bine, nu are un strain interesul sa-ti fie tie bine, noi suntem singurul popor pupincurist, in rest toate popoarele sunt doar pentru ai lor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Nu ai inteles bine. Strainul are interes sa faca un ban. Ii dau strainului procent. Ai traversat aiurea? No problem. 100 EUR. Fara discutii. Parcat aiurea? 500 EUR. Nu ai platit in 3 luni, anulat certificatul de inmatriculare. Bulau cu executare la prima abatere. Indiferent de infractiune. Pedepse mici, de maxim o luna, DAR la bulau cu vietasii si toti nenorocitii. Cit sa te prinzi ca NU mai vrei acolo.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu văd ca societatea de azi se bazează mai mult pe: a te lăuda cu ce nu ai de fapt și a crede ca ești ceea ce nu ești. Unii își creeaza universul lor in cap și incep sa îl relateze la altii, deși nimeni nu i-a întrebat absolut nimic.

| Lupică27 explică (pentru Nirvanaaa):

Te-ai simtit, asa-i?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Lupică27):

Ups, m-ai prins.

| Lupică27 explică (pentru Nirvanaaa):

Cu mine e greu

| Lupică27 explică:

Ce aveti ma, v-a mancat pisica limba?

| MistarGoGu a răspuns (pentru Lupică27):

90 % prin gradini cu fundu in sus la cules capsuni!

| ILikeBlackCats a răspuns:

Iti dau exemplu de la mine din cartier. Jumate din ei îs fix cum i-ai descris tu mai sus, si ma dispera la culme- stai linistit in pat si se-apuca un nebun de claxonat, din BMW-u lui.
Restul ori sunt oameni de treaba, te intelegi cu ei, schimbi o vorba doua la o cafea in fata blocului, ori din aia ignoranti ca, "Vai doamne!", cine-s dumnealor sa dea un salut cand te vad pe strada (mă refer la vecini/cunostinte, nu străini). Na, si mai rămân aia pe care ii vezi peste tot si tot timpul, de te intrebi daca te urmăresc sau nu, si aia care n-au treaba cu realitatea.

| Lupică27 explică (pentru ILikeBlackCats):

Pai nici eu nu vorbesc cu vecinii si nici nu ii salut, inainte ii respectam si ii salutam dar de cand e la moda grandomania si grosolania si-au permis cam multe si am incheiat prietenia.

| ILikeBlackCats a răspuns (pentru Lupică27):

Ok, inteleg, dar la mine in bloc sunt inca de treaba laughing

| Lupică27 explică (pentru ILikeBlackCats):

Nu prea e buna prietenia la bloc, e multa barfa, dupa ce ai plecat din fata blocului esti subiect de barfa.

| ILikeBlackCats a răspuns (pentru Lupică27):

Pai cine zice ca eu le zic de mine? Eu doar ascult happy

| Lupică27 explică (pentru ILikeBlackCats):

Nu trebuie sa le zici, inventeaza ei.

| MistarGoGu a răspuns:

Pai cand la noi impozitele auto sunt pe cilindree si NU pe valoarea masinii e normal! Motor de 2.4, 2.8 sau 3.0 poti avea si pe o masina de 35 K € si pe un cazan de 80 K €!
Asta este " refularea " din comunism cand stăteai cu anii pe lista de asteptare pentru o amarata de Dacie! La Aro nici nu puteai " ridica ochii " Daca nu erai mare activist, securist sau general in armata! După 90 cand a inceput cu bisnita, valutareala si " combinatiile " masina era pe 1 in lista de achiziții a " noului patron "!

| Lupică27 explică (pentru MistarGoGu):

Ce bine le zici, asta am vrut sa zic si eu nevoia de a te fali se vede foarte mult in tarile fost comuniste.
Era o filmare pe Youtube la un bloc din Rusia, era un bloc din asta facut din cutii, vai mama lui, dar in parcarea blocului ghici ce masini erau? numai bolizi.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Lupică27):

Sa le numeri pa alea din Bruxelles si Paris! Ai nostri copii de grupa mica la grădiniță! La rusnaci ma refer! Sau in sud in Alpi *( Chamonix ) Belea! Am in Anvers la Bureau Veritas *( societate de clasificare năvală ) un puiut de rus 23 de ani inspector naval! Întru intr-o ora cu el in port la o inspecție! Super băiat! Ta-su mare mahar la Moscova l-a scos cu mega $paga din Rusia in 2022 cand a inceput razbelu!

| Lupică27 explică (pentru MistarGoGu):

I-auzi...

| MistarGoGu a răspuns (pentru Lupică27):

E de la 12 ani cu ma-sa in Franta! Aici a facut liceul si facultatea de marina! Abia rupe o boabă de rusă! L-a prins razbelu in 2022 in Rusia a fost la firmele lu ta-su sa pună un pic de " ordine " in ceva acte! Acu e detasat la Anvers pentru 6 luni sa înlocuiască pe cineva.