| 1Mihai1 a întrebat:

Cum poţi câştiga (cu adevărat) încrederea unei persoane?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încrederea? Se câstigă greu si se poate pierde intr-o secundă! Timpul, răbdarea, fidelitatea...nu trebuie sa-i impui tu, trebuie sa-i arati prin fapte. Sa stie ca se poate baza pe tine. Un om care face multe pentru tine, de obicei, nu se laudă si nu promite. El tace si face, in tăcere. Nu poti sa-i spui: "te rog ai incredere, eu fac, eu dreg, ai sa vezi, ai sa te convingi" etc. Taci si faci. Atat. In rest, observa ea!

13 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Cu sinceritate, respect si perseverenta.

| Drolja a răspuns:

Nu poţi să iei o părere generală şi să o foloseşti la o persoană anume. Trebuie să te gândeşti ce fel de om este cel căruia vrei să-i câştigi încrederea, ce părere are el despre tine, cum să o faci.
Nu cu toţi oamenii e la fel.
Adică, faţă de un membru al familiei îţi (re)câştigi încrederea mai repede şi mai uşor, faţă de un prieten, mai greu, faţă de un superior şi mai greu. happy

Trebuie să fii deschis faţă de acea persoană. Nu prefăcut, dar deschis. Acea persoană nu îţi va spune lucruri din viaţa sa, dacă tu eşti secretos. big grin

Fii gata să ajuţi, adică, oricând să fii un om disponibil pentru acea persoană. Mai ales la greu. când te sună, caută-ţi timp să vorbeşti sau să te duci să+l ajuţi, dacă-ţi cere.
dar nu-ţi da nici planul peste cap.

Încearcă să fii şi afectiv uneori, chiar dacă încrederea nu prea e o chestiune de emoţii, nu ştiu, mai mult să crezi în cineva, totuşi e bine şi să plângi alături de el/ea. happy
Şi respectul are un rol important, zic eu.

Cred că uneori trebuie să fi direct, chiar dacă nu e genul tău "să arunci în faţă", prietenii adevăraţi apreciază când le spui ceva în faţă, nu ţii în tine şi explodezi la un moment date, bârfindu-l.
Şi. că tot ziceam de superiori big grin Ştii că am zis că terbuie să fii oricând gata să ajuţi, dar trebuie să faci şi bine ceea ce faci. Adică să se poată baza că eşti priceput în a ajuta. Arată că eşti în stare. să ajuţi, fii competent.

Încă ceva, cu persoanele melancolice, introvertite, supărăcioase, închise trebuie să ai o atenţie şi mai mare. happy
Felicitări de întrebare!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Te porti frumos cu ea, ii dai sfaturi, petreci mult timp cu ea si asa va sti ca poate avea incredere in tine.

| 1Mihai1 explică:

Voiam să citesc un asemenea răspuns happy.

| Drolja a răspuns (pentru 1Mihai1):

Mă bucur dacă te-a ajutat

| 1Mihai1 explică:

Mă bucur că m-a ajutat.

| VladPetcu a răspuns:

Simplu ii stai alaturi la bine si la rau.
Ii spui si partile rele chiar daca se va supara va intelege ca esti un prieten adevarat si asa ii vei castiga increderea.
La mine a mers.
Funda?

| Puffulets a răspuns:

Sa nu o barfesti pe la spate, sa fii sincer cu acea persoana, sa vorbesti frumos cu ea.

| Michaelis a răspuns:

Increderea nu se castiga asa usor, trebuie sa faci ceva cu adevarat onorabil si sa ii insemne ceva foarte mult acelei persoane atunci va avea incredere in tine.
Sper ca am putut sa te ajut, mult noroc happy

| Groze_Cristina_1998 a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa stii ce ii place, totul despre ea. Sa te porti frumos cu ea si sa fii un prieten adevarat care nu o lasa la greu. Sa fii tot timpul sincer cu ea, pentru ca o minciuna cat de mica strica totul :*:*increderea se castiga foarte greu, si al naibi se pierde repede:*happy

| dianasimple a răspuns:

Fii sincer cu ea si ai si tu incredere in ea ca sa stie ca si ea poate avea incredere in tine.Si desigur, increderea presupune sa te porti frumos, sa o ajuti, sa fii mereu alaturi de ea atunci cind este trista sau fericita.

| xamwazady a răspuns:

Uita-te azi la ora 3 pe national tc la un film si vezi acololaughing.

| Diana6 a răspuns:

Sa ii devi cel mai bun prieten desi asta necesita timp, sa o intelegi si sa o ajuti cand are nevoie.Ca ea sa prinda incredere in tine trebuie sa ii dovedesti la inceput ca tu ai incredere in ea.