| gemeni6226 a întrebat:

Cum deosebesti o stire falsa de una reala?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Cauți informația în diverse surse, dar și din cultura generală îți mai poți da seama (în cazul anumitor postări) și astfel o poți deosebi.

5 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Dupa sursa.

| gemeni6226 explică (pentru FreddieM):

Si daca sursa e presa locala?

| FreddieM a răspuns (pentru gemeni6226):

Dupa reputatie ziarului si tipologia stirilor prezentate. Oricine isi poate da seama daca sunt stiri serioase care prezinta real interes, sau stiri de umplutura, menite sa faca senzatie, de tipul ziarelor care prezinta stirea cu simbolul,, senzational",, socant",, in exclusivitate". O stire de interes public, nu are nevoie de publicitate.
Pace

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauți sa vezi cine a scris acel articol. La noi nu e cazul, e mult mai bine sa nu asculți știrile.
În general presa e deja cumpărată de mafie. Scrie cu totul altceva, îți vorbește despre natură despre nu-stiu-ce, asta ca să te bage în ceață și sa mascheze sau chiar sa îngroape adevărul.
Și da, oricât de adevărată ar părea tot s-ar găsi un sâmbure de minciuna în el.