| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Ați întâmpinat situații în care cineva și-a prevestit moartea? Dacă da, puteți povesti?
Eu recent am aflat de doi băieți care:
-unul in ziua in care a decedat a spus "timpul este prețios, eu nu am timp"
-iar celalalt cu o săptămana inainte a dat de pomană pentru că a spus că simte că va muri.
Soarta a făcut să decedeze amândoi în același accident din păcate. Un accident de motor, care rămâne cu multe semne de întrebare, deoarece au intrat pe contrasens fără explicație și au lovit un podeț.
Mi se pare foarte interesant cum oamenii știu că vor muri, dar nu și cum sau când.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil asa ceva, tocmai pentru ca nici un mort nu s-a trezit de la groapa ca sa poveasteasca altuia.
Nimnei nu stie cand va muri, poate ala bolnav la cap care are de gand sa se sinucida si-si planfica moartea, dar nici ala nu-i sigur ca va murii, fiindca in 50% din cazuri este salvat.

Eu zic sa nu te mai gandesti la prostii care-ti induc stres si negativism in viata, ca atragi negativismul si ghinionul.

Gandeste-te la viata fericita, la cum sa ti-o faci mia frumoasa si mai placuta, ca asta-i important in viata!

| dullcat a răspuns:

Buna.Aici suna ca un suicid si atat, nu ca o prevestire.Nu stie nimeni data mortii proprii.Nu ar mai fi viata fun daca am sti.

| Anonim240 a răspuns (pentru dullcat):

Nu e suicid, aveau ambii planuri de viitor. Unul din ei urma să se însoare și să devinâ tată.

| dullcat a răspuns (pentru Anonim240):

Asa am dedus din ce ai scris,, deoarece au intrat pe contrasens fără explicație și au lovit un podeț.'' De ce ar face cineva asa ceva? Din distractie si teribilism?

Doar pentru ca avea niste planuri dinainte stabilite nu poti sti ce i-a schimbat mentalitatea pe parcurs? Multe cazuri de asemenea natura exista.Asa din neant....desi aveau familie, planuri de viitor, apropiatii nu au cunoscut vreodata acest pericol si totusi s-au trezit din senin ca respectivii si-au luat viata, fara nicio explicatie, fara niciun bilet de adio.Astea sunt cele mai sfasietoare pentru apropiati, deoarece niciodata nu vor gasi explicatia si nimic nu e mai obositor decat sa tot cauti raspunsuri si adevaruri care nu mai vin.

| Anonim240 a răspuns (pentru dullcat):

Aveau viteză, dar sunt multe ipoteze. cel din spate era beat și s-a lăsat pe o parte, de exemplu… asta nu inseamna ca e suicid. In niciun caz nu e

| dullcat a răspuns (pentru Anonim240):

Bine, cum spui tu.Acuma na, nici nu mai conteaza, asadar mai bine le lasam sufletele sa se odihneasca...

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu mai tin minte daca mama mea si-a prevestit moartea inainte sa-si puna capat zilelelor, dar tin minte ca arata foarte obosita cu cateva zile inainte sa se intample asta. Aveam doar 12 ani. S-a intamplat acum aproape 8 ani, pe 30 mai 2016. Inainte de moartea ei s-a izolat de prietenii ei si depresia ei s-a accentuat. Avea si schizofrenie. Eu nu stiam de ce era in stadiul acela, nu stiam ce e aia depresie, ce e aia schizofrenie. Stiam doar ca ceva era in neregula cu ea si simteam cand era trista sau furioasa. Biletul ei de adio a fost scris pe o hartie pe care scria ceva legat de lumea de apoi, cu chestii de genul "sufletul tau va intra in imparatia lui Dumnezeu". A scris ca ma iubeste mult de tot, ca sunt o frumoasa si la final cuvintele "Nu uita ca te iubesc!". A facut si un desen cu mine purtand o fusta si un tricou cu un imprimeu floral.