| Drsss a întrebat:

Ma pot angaja în Anglia la o firmă de chipsuri 2 luni cat sunt in vacanta daca am 17 ani? ( sa pun cipsurile într-o cutie)

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Poți să lucrezi in Anglia chiar și la 17 ani. Bineînțeles, vei fi angajat cu acte în regulă, și in condițiile vârstei tale.

| Drsss explică (pentru anonimg):

Multumesc frumos, deci nu este nici o problema, unde as vrea sa lucrez lucrează si maicamea si de asta am intrebat

| anonimg a răspuns (pentru Drsss):

Poți lucra în Anglia la 17 ani fără probleme. Posibil ca să lucrezi mai puține ore decât o persoană majoră.

| Drsss explică (pentru anonimg):

Mersi mult! Bănuiam si eu ca se poate dar nu eram sigur 100%

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Drsss explică (pentru sadrian46):

Poate argumentezi si de ce.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că sunt reguli de angajare în UK, ca și în România.
Ai nevoie de permis de muncă, nu e poți angaja ca adolescent român sosit acolo. Amenzile pentru o angajare la negru pentru un patron sunt și de 10000 GBP. De aceea nu poți.

| Hehdhdjeheh a răspuns:

Cu acordul părinților probabil ca da. Dar e mai simplu să îți gasesti ceva în țară. Totuși încă esti minor și nu multe firme vor vrea un minor care mai este și din altă țară.