| bettybetty11 a întrebat:

Imi poate zice cineva cat castiga psihologii? happy

6 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Psihologii buni au onorarii si pot castiga oricat (in functie de cati oameni prostesc). Psihologii prosti sunt angajati la stat (cum ar fi in scoli) pe salarii mizerabile.

| ElenaSA a răspuns:

Depinde unde lucreaza, ce specializare are, cat de cunoscut este psihologul respectiv, ce experienta are. Venitul variaza in functie de acesti factori. Daca este incepator si lucrezi la stat ai un salariu mic.

| diaac a răspuns:

Depinde in ce regim lucreaza. Angajatii la stat si in ONGuri castiga mult mai putin decat psihologii care au propriul cabinet, iar cei care au propriul cabinet castiga bine (ca psihoterapeut tariful mediu este 80-100 RON pe ora, de exemplu). Depinde si domeniul in care activezi, psihologia are multe aplicatii diferite, cu diverse specializari. Daca ai mai multe specializari si poti oferi mai multe servicii, poti castiga mai bine, pentru ca te adresezi mai multor clienti.

| ElenaSA a răspuns (pentru diaac):

Cei care au propriul cabinet castiga bine teoretic, dar practic, daca nu sunt renumiti nu vin persoane sa-i caute si pot sa nu castige nici salariul pe care il castiga cel de la stat.

| diaac a răspuns (pentru ElenaSA):

Nu neaparat "renumiti", dar este intr-adevar dificil sa iti gasesti clienti in primii ani de munca. Vroiam sa scriu si asta, dar cumva mi-a scapat si nu pot edita raspunsuri pe TPU. Mersi de completare.

| Katherina99 a răspuns:

Matusa mea castiga 700 lei la stat. Ce sa zic e plin de pisicologi peste tot. In locul tau m-as reorienta.Acuma este decizia ta ce vrei sa te faci eu iti urez succes.