| Balustrada_Gherghinel_1990 a întrebat:

Hello, sunt in clasa a 12-a si nu am idee ce facultate sa urmez.
Nu prea ma impac cu matematica, nici cu chimia, nici cu fizica.
Ma descurc la informatica, romana, engleza, si restul.
Ce facultati bune si de viitor imi recomandati?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand ceva de tocit, pentru avocatura sau jurnalism, pentru ca la o facultate de informatica, se face foarte multa matematica.

| Balustrada_Gherghinel_1990 explică (pentru Violleta2022):

Ideea este ca in IASI este o facultate cu informatica pur. Am inteles ca doar un semestru din primul an vei face matematica, in rest. nu prea.
Ce zici? Merita?

| BIoody a răspuns:

Cam asa sunt majoritatea, cum ai zis tu, in afara de chimie, fizica, mate sunt mai simple intr-adevar, nu stiu incearca ceva uman, litere, drept sau info big grin

| venividivici2017 a răspuns:

Degeaba te descurci cu informatica daca nu te descurci cu matematica.O sa studiezi la greu matematica cand ai sa urmezi o facultate de Informatica.Mai bine incearca in Politie, un loc sigur, armata.

| Balustrada_Gherghinel_1990 explică (pentru venividivici2017):

Ma duc la informatica pur, adica doar informatica. Am inteles ca se face doar un semestru matematica, merita?

| GoldandSilver a răspuns:

Limbi straine iti recomand!

| Balustrada_Gherghinel_1990 explică (pentru GoldandSilver):

Dar nu vreau sa mor de foame. Ce as putea sa fac?

| GoldandSilver a răspuns (pentru Balustrada_Gherghinel_1990):

Dar cine a zis ca mori te foame? Banuiesc ca iti place sa inveti limbi straine si am auzit ca poti sa-ti gasesti de lucru pe timpul facultatii. Nu stiu cum stai cu informatica pentru a-ti recomanda-o mai ales ca spuneai ca nu-ti place matematica.

| AnaMaria32 a răspuns:

Poți face faculatea de litere sau de informatica

| theodor2409 a răspuns:

Buna!
Eu zic ca ai putea incerca sa faci ceva cu informatica avand in vedere ca toata lumea zice ca e de viitor. Daca nu, iti sugerez sa mergi pe limbi straine, pentru ca si un traducator castiga foarte bine, sau daca nu, incearca a drept