| CristianOpr a întrebat:

După cât timp poți pleca în misiuni în armată după ce ai terminat instrucția și cât se câștigă pe misiuni, că subofițer poți pleca în misiuni?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Misiunile sunt parte intergrata din munca de soldat, care nu se platesc separat, odata ce ai salariu care cuprinde totul si sunt planificate de comandatii unitatilor militare, cand decid ei, fara sa se anunte nimic inainte.
Evidnet ca se poate pleca in misiuni cu grupa sau unitatea militara, pentru cercetarea si recunaostere locale, dupa ce ai terminat instructia si se considera ca soldatul a invatat ceva si a intrat deja intr-o rutina, fiindc capabil sa suporte un mars de foarte multi km sau misiuni mais erioase.

| mODIN a răspuns:

Ca plata, te poti astepta lejer la 150 de euro pe zi, cel putin. Dar in misiuni garantat nu te trimite nimeni, pe timp de pace cum e acum, in primii cativa ani. Oricum, eu lucrez in armata si cam 99% din oamenii pe care ii cunosc aici n-au fost niciodata in misiune, deci sperante prea mari sa nu-ti faci.

| Ciprian09 a răspuns (pentru mODIN):

150? nu e cam mult?
laughing))

| Ciprian09 a răspuns (pentru mODIN):

Am scris mai jos ce bani se iau in TO! nu indu omul in eroarelaughing

| CristianOpr explică (pentru mODIN):

Am întrebat pentru că din câte am înțeles, dacă comandanții nu vor să te lase să pleci, nu pleci și după mine de asta merita sa te duci in armată, sa participi la misiuni, altfel pentru bani și condițiile care le oferă, nu merita

| mODIN a răspuns (pentru CristianOpr):

Vasta majoritate a celor din armata nu pleaca in misiuni toata cariera. In momentul de fata, mai ales, unde sa te trimita? Mali si Kosovo sunt singurele locuri in care stiu ca mai avem trupe. Ce sa faca zeci de mii de militari romani acolo?

| Ciprian09 a răspuns (pentru CristianOpr):

Comandantul ca sa-ti dea negativ pe raportul facut trebuie sa aiba si un motiv intemeiat! nu ca vrea el, ca nu e pe plantatia de banane la o um! daca crezi ca ti se face o nedreptate, faci raport mai sus, pana la ministru daca este nevoie! nu mai este ca la militari in termen! laughing)

| Ciprian09 a răspuns:

Salut,nu te uita ce scrie violeta, delireaza rau si o face des!
poti pleca in misiuni (TO) dupa 6 luni daca iti da derogare! de obicei trebuie sa ai experienta si ani in spate ca sa poti participa.la selectie participa toti cei care se incadreaza.ce tine de plata, merge solda in tara, iar in TO solda unui Sgp este de 120e+1
Sof-130+1 si tot asa!
subofiterii intra la concurs doar pe functiile pe care se poate incadra! hai noroc!

| RoscaSergiu a răspuns:

Dupa cat timp vrei