| adrian85 a întrebat:

Buna TPU

as dori sa va intreb spre ce domeniu ziceti ca ar trebui sa ma orientez cu matematica. Tin sa va anunt ca sunt foarte bun la matematica si imi place. Vreo idee? As dori pe parcurs sa plec in strainatate ca inginer sau ceva dar nu stiu daca voi fi bine platit

6 răspunsuri:
| andreigroza19 a răspuns:

Inginer IT

| mixxjim a răspuns:

Informatica, cibernetica, automatica, inginer pe domenii mai speciale cum ar fi aeronautica sau chiar si pe parte de ASE - contabiliatte, banci, sa lucrezi prin banci, sa fii analist financiar etc. dar pina la urma cel mai mult conteaza sa-ti si placa ceea ce faci, poate ti-ai si tu o anumita meserie, daca o faci doar pentru bani o sa-ti fie destul de greu. daca sunt combinate si placerea, si banii e ideal. tie ce ti-ar placea?

| XatomisX a răspuns:

Daca ai 12 ani e clar daca esti a 12-a si esti bun la mate dai bacul iei o nota foarte buna si te duci la informatica it ceva

| RomulusMilea a răspuns:

Pe ce te bazezi când scrii că eşti foarte bun? Ai fost/eşti olimpic pe ţară? Dacă alegi calea ingineriei, te vei îndepărta foarte mult de matematică, uşor, dar sigur. Dacă tu vrei să faci o carieră din matematică, atunci ţinteşte cât mai sus, o facultate în domeniu, burse în ţări cu tradiţie în domeniu, articole publicate pe Internet, participări la consursuri internaţionale, site propriu cu articole, trebuie să te faci vizibil şi poate că într-o zi te vor căuta cei de la NASA, sau de la Microsoft, Oracle, Apple. Cam asta ar fi, este foarte mult de muncă, dar văd că pasiune ai.

| mihaela2808 a răspuns:

Inginer sau poti fi profesor de matematica.

| dyermaker a răspuns:

Daca iti place, ai talent si vrei sa te perfectionezi, iti recomand sa urmaresti programele Universitatii Princeton. Au cele mai bune programe in aceasta directie, si sa nu uitam ca cei mai multi laureati Fields (13) provin de la Princeton.