| Sisjjssjjsjs a întrebat:

Salut! Am o pereche de blugi de un albastru foarte vibrant, pe care aș vrea să-l duc într-un punct în care să fie mai închis sau chiar spălăcit, nu neapărat negru dar nu m-ar deranja nici așa. Cum aș putea face asta?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa-i bagi la spalat pe un program lung cu grade multe 60 grade C de exemplu, daca nu ii "sifonezi" rau, o sa-i ai asa cum ii doresti laughing
cum a spus mr. cristi, nu ai cum sa ii faci mai inchisi din spalat, ci doar mai 'deschisi'winking
eu zic sa lasi albastrul vibrant asa cum este el!winking

| dullcat a răspuns:

Buna.Orice culoare se va spalaci in timp de la purtat si spalat.In rest, poti incerca sa aplici vopsea la plic, fie metoda cu masina de spalat, fie intr-o galetusa ceva, insa eu iti spun de pe acum ca nu tine deloc (sper sa nu te dezmagesc prea tare) fata de vopselele industriale care sunt aplicate in fabricile de productie a textilelor.Am facut acest experiment de vreo trei ori. laughing Iar la 60 de grade risti sa ii deteriorezi, mai ales daca au in compozitie si elastan.Crede-ma ca nu asta iti doresti. Mai safe este sa respecti instructiunile de spalare de pe eticheta.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa i speli des si va iesii culoarea din ei si se vor spălăcii, mai inchis nu îi poti face decat daca îi duci la vopsit dar se vor strica.