| Ondine a întrebat:

Parul mi se ingrasa foarte repede, de exemplu, daca ma spal duminica pe cap, luni si marti e bine, dar de miercuri incepe sa se ingrase. Stiu ca o sa va ganditi la: spala-te pe cap marti sau miercuri! Dar am parul rar si firul destul de subtire. Pot sa spun ca sunt si destul de stresata in timpul scolii, si poate din cauza asta. Solutii?( cat de practice posibil, va rog, ca dau FUNDA!)

Răspuns Câştigător
| KidutzaAndrusk5 a răspuns:

Experimentul meu
Am decis să încerc o soluție care presupune folosirea a doar 2 ingrediente: bicarbonatul de sodiu și oțetul de mere. Va fi ca un fel de dezintoxicare a părului practicată timp de 3 săptămâni.
De 3 ori pe săptămână o să mă spăl pe cap cu două soluții, una are rol de "șampon", cealalta de balsam.
Cum se folosește bicarbonatul ca șampon
Se pune o lingură de bicarbonat de sodiu într-o cană cu apă (250 de ml) și se amestecă până se dizolvă complet. Soluția obținută se aplică pe cap și se freacă rădăcina părului cu mișcări circulare. NU trebuie adăugat mai mult bicarbonat. Se clătește bine cu apă căldută dupa care se aplică soluția balsam.
Cum se folosește oțetul ca balsam de păr
Calitățile oțetului îmi sunt deja cunoscute și l-am mai folosit ca balsam de păr, chiar funcționează. De obicei pun 2 linguri de oțet într-o cană cu apă și cu soluția obținută clătesc bine părul.
Chiar a functionat! Funda?

| CristinaCrisy a răspuns (pentru KidutzaAndrusk5):

Si cu sampon nu te mai dai? nu faci paduchi?

| KidutzaAndrusk5 a răspuns (pentru CristinaCrisy):

Nu crisi, nu faci paduchi, si nu te mai dai cu sampon!

4 răspunsuri:
| Onn3 a răspuns:

Foloseste CLEAR anti-matreata si fa-ti saptamanal o masca cu :2-3 linguri de iaurt, o lingura de miere si putin suc de lamaie (o sa mai diminueze grasimea)

| julie1006 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema ca tine, am schimbat samponul pana am dat de garnier frutis care acum nu imi mai ingrasa parul ma tine cam 5-6 zile, dar asta cred ca depinde si de par in general asa ca o sa faci ceva cautari. eu am mai incercat o masca de par cu ulei de masline iti hraneste parul si il lasa super matasos, si am mai incercat si galbenusul de ou care iar face bine la par. eu faceam asa inainte sa fac baie cu jumatate de ora imi puneam putin ulei de masline caldut in par si incercam sa il imprastii peste tot, apoi imi puneam un prosop caldut in cap, stateam asa jumate de ora apoi ma spalam ca sa se duca tot uleiul imi dadeam cu 2 galbenusuri de ou si dupa cu balsam.