| eusebiu27 a întrebat:

Salutare, masticul dat la bușonul de ulei se poate lua? A fost pus provizoriu pana am putut ajunge la service sa schimb bușonul și garnitura.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Despre ce mastic este vorba, de silicon? Ala se mai pune daca scapa ulei.
Normal se poate lua, se curata, daca pui surub nou la baie, nu lasi acolo, cureti bine, ca acel surub, buson ce spui tu sa etanseze cit mai bine, sa nu prinda silicon, sau mastic ce spui intre el si locul unde se infileteaza.
Acel buson are o saiba, de regula material mai moale, care la stringere etanseaza, se stringe putin, de aia e recomandat ca dupa cateva schimburi de ulei, unia chiar la fiecare schimb de ulei, sa schimbi si acel buson, pentru ca acea saiba se poate turti de tot si dupa nu mai etanseaza asa de bine.

| niiiiy a răspuns:

Salut! Masticul pus provizoriu la busonul de ulei nu ar trebui sa fie consumat. Este un material care nu este destinat sa fie ingerat si poate fi toxic. Asigura-te ca il indepartezi complet inainte de a porni masina sau de a adauga ulei nou. Schimba busonul si garnitura cat mai curand posibil pentru a preveni orice scurgeri sau probleme la motor. Mult succes!

| eusebiu27 explică (pentru niiiiy):

Ma refer la faptul dacă mecanicul îl va putea îndepărta atunci când va umbla acolo