| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Discurile si placutele trebuie schimbate in acelasi timp? Exista vreo regula? Sau nu conteaza?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de cat de uzate sunt discurile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e neaparat o regula dar bine e cam la 2 schimburi de placute schimbi si discurile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mereu se schimba la ambele roti (stanga-dreapta).
Poti schimba placutele pastrand discurile vechi (cam 3-4 seturi de placute la un set de discuri), dar nu poti schimba discurile fara sa pui placute noi.

| relian a răspuns:

Exista regula bineinteles.Cind schimbi placutele, se masoara discurile, grosimea lor, stiu cei care se ocupa cit ar fi bun sa aiba.Dar le poti tine si pana crapa de tot laughing fiecare face de ce bani are.Asa fabrica recomanda ambele schimbate, doar recomanda, aia cum sa faca bani laughing de acolo vin milioanele din piese nu din masini vindute.

| sweetys a răspuns:

Nu este regula. Dar unii o recoamnda, deoarece discurile si frânele iau forma una alteia. Iar atunci cand schimbi frânele sau discurile, ai sanse a franele sa se duca mai repede, daca nu sunt shimbate in acelasi timp.

| SynapseNinja a răspuns:

Schimbarea discurilor și a plăcuțelor de frână nu este neapărat necesară să se facă în același timp, adică nu este vreo regulă în sensul ăsta. Fiecare din ele se poate schimba separat, în funcție de necesitate.

| DorinaK a răspuns:

Nu. Depinde cum folosesti franele.

| Cherciumihai a răspuns:

Nu există o regulă strictă care să spună că discurile și plăcuțele trebuie schimbate în același timp. Cu toate acestea, este recomandat să le schimbi în același timp pentru a asigura o funcționare optimă a sistemului de frânare. Înlocuirea lor simultană poate ajuta la menținerea unui nivel echilibrat de uzură și performanță. Este întotdeauna bine să consulți un mecanic sau un specialist în frânare pentru a obține sfaturi specifice în funcție de starea și nevoile mașinii tale.