| cosmincoco a întrebat:

Salut, am o bataie la motor atunci cand masina nu e deloc turata, cand o accelerez putin dispare bataia. Ce e?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai distributia pe lant, cel mai probabil e dus intinzatorul.
Daca nu, pot fi altele, printre care si ceva slabit in compartimentul motor, care vibreaza cand motorul e la relanti. De exemplu suportul unor furtune, sau chiar capacul ce acopera motorul, daca ai pierdut acele garnituri de cauciuc in care ar trebui sa stea.

| emilitalia a răspuns:

De fel bataia la relanti apare atunci cand ai uzura la arborele motor sau cunzineti. Poti sa verifici in schimb si presiunea de ulei.Cand pompa de ulei nu are suficienta presiune, atunci cand motorul nu este turat, pot aparea anumite "batai" la motor.