| Belu_Narcis_Rusalin_1995 a întrebat:

Hei, salut TPU, azi mi-am pus un set motor nou pe scuter de 80cc pana acum aveam de 49cc si am zis sa ii fac imbunatatire si acum cand trag mai mult de un sfert de acceleratie mi se ineaca (isi da in nas) si moare, ce sa fac? Precizez ca am pe el un carburator deloroto de 17 mm pe care l-am curatat chiar azi dupa ce am schimbat setul si care a fost reglat in urma cu o luna! Va rog ajutati-ma!

1 răspuns:
| Maxim_Ionut_Catalin_2000 a răspuns:

O dată ce ai schimbat capacitate puterii motorului este nevoie de un nou reglaj al carburatorului deoarece acum cameră de ardere este mai mare și ai nevoie de o cantitate mai mare de amestec de combustibil în cilindru pentru a forma lucrul mecanic în parametrii normali.