| Myrcea22 a întrebat:

Dimineața la rece înainte de plecare verific joja de ulei iar nivelul este redus, sa zic e cam la un sfert din cât trebuie, după ce merg puțin cu mașina sa se. Încălzească își revine uleiul pe joja, e normal? Sa fie oare din cauza frigului?
Vreau sa precizez ca dimineața când e redus, uleiul pe joja arata foarte gros iar după ce merg cu ea puțin nivelul și aspectul arata ok

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ce înseamnă "un sfert din cat trebuie"? Exista un minim si un maxim, intre ele e un litru.
Daca nivelul este la un sfert peste minim, completează cu 750 ml.
Când verifici la cald, nu uita sa aștepți câteva minute sa se scurgă tot uleiul in baie, după care scoți joja, o ștergi si apoi verifici. E mult de la un sfert la plin, nu se explica din dilatare.

| Myrcea22 explică (pentru regis):

Merg, o las la drept apx 30-40 minute și când verific uleiul este absolut normal, în diminețile alea reci rău e cam gros și puțin

| regis a răspuns (pentru Myrcea22):

Repet, nu exista "normal". Exista minimum si maximum, intre ele e diferență de 1 litru. Nu uita sa ștergi joja inainte de verificare.

| mgtow a răspuns:

Isi revine pentru ca se imprastie in motor si ai impresia ca e suficient. Adauga pentru a nivela cantitatea in parametrii optimi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uleiul se verifica mereu la rece...

| mgtow a răspuns (pentru suntserios):

Masiniile moderne au un sistem electronic (senzor) care iti indica nivelul de ulei la cald. Dupa ce opresti masina o mai lasi 5 min apoi vezi in bord cat ulei are altfel la rece spune nivel de ulei indetectabil sau eronat. Mie mi s-a parut ciudat cand am vazut ca nu am joja si in manual spunea motivul care ti l-am zis aici

| sierra1 a răspuns:

E foarte normală comportarea uleiului mașinii tale

| xerxes1 a răspuns:

Cam o data la trei luni verific si eu uleiul.
Trebuie sa fie intre cele doua linii la rece.
Nu este obligatoriu sa fie pe maxim.

| Crackman a răspuns:

Cand pornesti... ai uleiul in cea mai curata forma ( static si rece ) acolo se face verificarea, pui la nivel si abia apoi te declari fericit.

| HadesSs a răspuns:

Nivelul cel corect ti-l arata dimineata cand se lasa tot uleiul in baia de ulei, dupa ce mergi cu masina uleiul se imprastie prin motor si ai tu impresia ca e ok dar nu e, trebuie sa completezi cu vreo juma de litru.

| mgtow a răspuns (pentru HadesSs):

La astea noi se vede cand e motorul cald, pare iesit din comun dar au modificat sistemul

| Rotazi a răspuns:

Eh, fizica din scoala, dilatarea lichidelor, vascozitatea, etc nu ti-au spus nimic. Niciunuia dintre voi nu-i trebuie in viata nici matematica, nici fizica, nici chimie, nimic. Altfel, ai fi inteles ca masina ta se comporta normal.