| Anonimul151 a întrebat:

Se merită vânzarea pe eMAG marketplace ( adică să îmi fac firmă și să încep să vând diferite produse pe eMAG )? Dacă se găsește un produs bun ( sau mai multe ) ce ar avea vânzare și ce nu exista sau nu exista deloc la vânzare pe eMAG marketplace...

Dacă de ex am un stoc de 10 - 20 produse pentru început, care se vinde foarte repede. Pana când se cumpără noi produse, exista posibilitatea de a activa funcția "precomanda", adică la care clientul sa comande, iar când ajunge marfa, eu ca vânzător sa ii pot trimite direct coletul... Sau nu exista aceasta posibilitate?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu "se" ci doar "merita", simplu. Si, da! Daca ai produse bune si un pic mai ieftine decat similarele, merita.
Cat despre precomanda citeste: https://www.isay.ro/......te-recent/
Daca te uiti pe net ai sa vezi mai multe asemenea articole. Deci, da! Exista precomanda la eMag.

| Anonimul151 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc, am citit articolul. Dar ce nu înțeleg este că... Dacă am firma, ma înscriu ca vanzator pe eMAG, pot pune funcția asta de precomanda? Sau doar vânzătorul oficial "eMAG" are această funcție?

| Salontanul a răspuns (pentru Anonimul151):

Imi pare rau dar asta chiar n-o stiu! Ia legatura cu ei: https://www.infocontact.ro/......i-clienti/

| Simpatic a răspuns:

Tu vrand sa faci mai mult dropshipping din cate inteles, cel putin la faza cu precomanda, dar nu asa se face o precomanda, tu ai explicat dropshippingul acolo!
Nu stiu cat merita si ce multe comenzi poti face, ca eu ca si user pot sa imi comand direct din china
daca aduci niste produse care nu sunt accesibile asa usor, atunci e altceva dar :

1. trebuie sa ai o cantitate mare de bani ca sa faci un business din asta
2. clientii pot returna produse, deci nu vei fi doar in castig!
3. platesti comision platformei eMAG
4. trebuie sa faci eventual contract cu societate care repara electronice, asta ca sa oferi garantie

sunt multe chestii, mai multe te pot lamuri cei care au asta ca afacere, insa nici in cazul lor nu stiu cat de banoasa este treaba

daca tu crezi ca se fac bani astfel de ce nu, poti incerca!

dar deja sunt 1 milion de societati care toate vand mai ales aducand marfa din china

mai nou, de cativa ani si firmele din china vand prin terti tot pe platforme romanesti precum marketplaceul eMAG

sunt foarte multi cei care doresc in ziua de astazi sa faca castiguri cu 20.000 de euro investiti intr-o mica afacere, dar asta e o suma modesta la ce nivel se lucreza pe plan national, numai spun international.

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Nu mă refer la dropshipping.

Când am zis de "precomandă", m-am referit și am explicat în întrebare...

Ca sa zic un exemplu: Se lansează un nou model Samsung, dar pana ce ajung în stocurile eMAG va dura o perioadă. Iar ca să fie "siguri" doritorii ca îl vor primi printre primii trebuie sa îl comande. Dar cum nu îl au în stoc exista doar precomanda. Iar după ce ajunge în stoc, îl trimite direct la client.

Iar despre câștig și pierdere, da. Sunt conștient ca voi și pierde, ca vor fi retururi.

Dar, sunt într un grup de telegram de vânzători eMAG, care toți spun ca merita. Și mulți nu au investit sume mari. Au început chiar și cu 3000 lei.

Știu și ca se plătește comision etc.

Iar de oferit garanție, nu trebuie neapărat sa faci contract cu un service pentru repararea produsului defect.
Garanția se poate oferi în baza facturii. Dar, ca clientul sa nu piardă această garanție trebuie trecuți termenii și condițiile pe spatele ei. Astfel în caz de defecțiunea produsului clientul sa știe ca factura e garanția.

Știu ca sunt foarte mulți, de aceea am și întrebat dacă merită..., și chiar și firme chinezești și multe altele... Dar dacă aș găsi un produs sau mai multe care ar "prinde", care ar avea vânzare. Ar merge cât de cât.

| Gaget4u a răspuns (pentru Simpatic):

Salut.
1. Nu iti trebuie sume mari de bani. De fapt daca ai rabdare si te multumesti cu putin, nu ai nevoie de bani sa cumperi produse. Si nu ma refer la dropshippingul.
2. Clientii pot returna produse, dar nu ai costuri cu transportul acestor produse si le poti revinde ca noi sau resigilate, in functie de cum au fost returnate.
3. Platesti comision, dar acela nu este treaba ta, tu il adaugi ca si pe tva, nici macar nu trebuie sa te gandesti la el. Ti-l opreste eMAG.
4. Nu trebuie sa faci contract cu nimeni, pentru ca la inceput nu vinzi televizoare si masini de spalat. Vinzi un rucsac sau o soseta si nu are nevoie de garantie. Vrei sa stii mai multe? trimite un mesaj.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Foarte tare! Sper sa gaseşti rasp potrivit ca ma tenteaza si pe mine, sa aflu despre asta in domeniul in care activez mi-ar prinde bine aceste informatii. Hai cu doamne ajuta!