| gheroghegica56 a întrebat:

Salut.
Vreau sa dau comanda de 2 lucruri de pe amazon (un obiectiv Nikon si un blitz), pret total 1500 lei, am cautat pe net si am vazut ca daca comand de pe amazon.de nu platesc taxe vamale, la suma de mai sus trebuie sa platesc taxe vamale? Multumesc pentru cine raspunde

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Magazinul online fiind in Germania si aceasta fiind in UE nu se platesc taxe vamale si nici TVA.

| gheroghegica56 explică (pentru Ioandelasal):

Pai unde scrie ca vine din Europa? adica eu am cautat pe amazon.de,nu poate sa fie si produse din alta parte? Si in cazul de taxe cand ma anunta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru gheroghegica56):

N-are importanta in ce tara sunt produse marfurile pe care le cumperi, important este ca ai cumparat din Germania.

| gheroghegica56 explică (pentru Ioandelasal):

Deci,sa inteleg, o data ce dau comanda din siteurile amazon din europa, nu conteaza de unde vin, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru gheroghegica56):

Nu asta am spus, se vede ca nu mi-ai citit atent raspunsurile.
Conteaza daca magazinul online este intr-o tara UE sau intr-o tara care nu este in UE.
Daca este intr-o tara UE nu platesti taxa vamala sau TVA, daca este intr-o tara care nu este in UE vei plati aceste taxe, cu exceptia catorva tari.

| gheroghegica56 explică (pentru Ioandelasal):

Si unde pot vedea din ce tara vin?

| Ioandelasal a răspuns (pentru gheroghegica56):

Trebuie sa scrie pe colet de unde este expeditorul.