| PentaKillsLeagueofLegends1996 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de o rata sau mai exact cum functioneaza treaba asta...
Acum o saptamana am fost la un magazin altex, am vrut sa imi fac o rata la un telefon Huawei P20 lite, valoarea sa fiind de 1800 lei. Daca il iau in rate maxim 2000 de lei cei de la altex m-au intrebat daca lucrez si daca am 6 luni lucrate si am zis ca in august fac un an... Mi s-a spus ca dupa parerea lor rata o sa fie acceptata fara nici o problema. Dupa doua ore m-au sunat si au zis ca rata a fost respinsa... am incercat si pe eMAG sa imi fac rata la acelasi telefon, am fost sunat de cei de la eMAG si mi-au zis ca cetelemul imi respinge cererea fara sa primesc un motiv. Nu am alte rate, nu am imprumuturi, am zis ca poate are legatura cu anaful dar nici la anaf nu am nimic. Am avut 2 amenzi pe care le-am platit. Cine imi poate spune de ce nu mi se accepta o rata de 115 lei pe luna? Am salariu de 1162 net si 1900 brut. Care e cauza? E posibil ca firma sa nu imi plateasca toata contributia la stat si daca da, unde ma pot informa? Dau funda

Multumesc

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Un motiv intemeiat au ei, cu siguranta.
Nu uita ca interesul lor e sa vanda produse, iar al bancilor sa castige noi clienti la imprumuturi.
Fie din cauza salariului, fie din cauza amenzilor (depinde si pentru ce au fost amenzile), fie locuri de munca multe, schimbate la interval mic de timp.

| PentaKillsLeagueofLegends1996 explică (pentru NLS):

Amenzile au fost pentru centura 150 de lei si 650 pentru viteza si am contract de 8 ore pe zi

| NLS a răspuns (pentru PentaKillsLeagueofLegends1996):

Ciudat.
Perioada de retur cat era?
1 an si jumatate? (18 luni)
Cam asa reiese din spusele tale.

In 2008 mi s-a aprobat un imprumut de 3600 lei, la un salariu net de 880 lei (a aflat seful de imprumut si dupa cateva saptamani mi-a marit salariul la 1050 lei sa imi fie mai usor).
Program de 6 ore / zi.
Locuiam singur, locuinta personala, dar era problema si cu intretinerea si alte cele.
Am platit 2 ani si jumatate, o medie de 140 pe luna.
La BRD.

| BeeeQuad20 a răspuns:

Din ce am inteles eu de cand m-am dus la banca in legatura cu plata in rate este ca trebuie sa ai minim 4 luni lucrate la o firma si sa ai contract nedeterminat. La raifaisen am fost.