| Iulian9787 a întrebat:

Salut.
Sunt un tanar in varsta de 17 ani. ( peste o luna fac 18. ) si ma gandeam ce sa fac dupa liceu.
Eu ma gandeam sa plec in afara la munca si doresc sa ma ajutati stiind urmatoarele:
-am 12 clase..bacul nu cred ca-l iau.
-stiu limba engleza nivel mediu.
-stiu limba germana nivel incepator spre mediu.
-acolo am rude/prieteni foarte buni la care pot sa ma duc sa stau sau care ma pot ajuta cu acomodarea deci asta nu ar fi o problema.
-banii de care dispun pentru. a pleca din tara - 50 milioane.
-o sa fac scoala de soferi aici deci o sa am si permis..care cred ca merge si acolo.
-tarile in care am rude/prieteni sunt Anglia/Germania...si optez pentru Germania deoarece am auzit ca este mai ok ..chiria nu chiar asa scumpa mancarea este ok si pot castiga cu studiile mele cam 1500 euro salariu net ( am prieteni care castiga atat si sunt ft. multumiti..si au 10 clase )
-voi ce propuneri imi faceti..va rog vorbiti numai daca cunoasteti happy
FUNDA? happy :*

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Daca ai posibilitatea sa mergi, eu zic s-o faci fara ezitare. Daca ai prieteni acolo care te-ar putea ajuta cu acomodarea si sunt de incredere atunci mergi, ai un viitor mai bun acolo oricum. happy

| Iulian9787 explică (pentru Adry05):

Da am..si chestia e ca pot sta la ei cateva luni pana ma acomodez..ai idee cat pot lua lunar? ...cu 12 clase si cu niste cursuri in constructii?

| Iulian9787 explică (pentru Adry05):

Multumesc.

9 răspunsuri:
| hasiuc a răspuns:

Din 1500 de euro singur probabil vei romana cu 500. Dupa ce platesti chirie, mancare imbracaminte asigurare auto. Cauta un oras mic nu te du in capitala ca acolo e jale!

| Iulian9787 explică (pentru hasiuc):

Nu e chiar asa happy am spre exp. un amic care are 1800 net lunar...si da 350 euro mancare + chirie happy imbracaminte nu se omoara el cu asa ceva..nu are pretentii adica ca si mie nu ma complic cu astea happy + la mine e avantaju ca plec cu gagicamea si astea se impart la 2 happy + ea gateste ft bine si din cate am inteles acolo mancarea semi-preparata e mai scumpa..deci in 1500 eu + 1500 ea = 3000 si zi ca suntem doi si dam cam 600 700 euro lunar hmm maxim 1000 happy deci ne raman 2000 euro si am carnet dar nu vreau masina prea curand, intai muncesc acolo cativa ani ma pun cat de cat pe picioare apoi iau si masina si tot ce vreau. daca intelegi + ca ea vrea dupa ceva timp cand are bani sa-si deschida salon happy si ea are cursuri de hairstylist, deci o sa castige mai mult ( + ca acolo se lasa bacsis mult) happy si da mersi de sfat ..noi vream sa stam in Dusselford, nu este cine stie ce happy si este destul de ok... daca am gresit cu ceva te rog sa ma corectezi happy

| hasiuc a răspuns (pentru Iulian9787):

Si eu gandeam asa dar cand ajungi acolo e putin mai altfel trebuie sa iei si raul in calcul. Sper sa fie ok in general asa si e dar e un pic mai greu pana te prinzi. Eu na intr-adevar is mai mana larga D

| Iulian9787 explică (pentru hasiuc):

Da eu inteleg..stiu ce vrei sa zici...dar vedem noi happy multumesc de sfat si mai astept si alte sfaturi si de la alte persoane poate stiu mai bine ca noi happy Ce-l mai smecher o sa fie sa schimb totul happy pot sa ma angajez spre exp. in buk. cam pe 19 mil lunar bani in mana, dar nu vreau pentru ca nu am ce face cu banii adica ce pot face? stiu Bucurestiu ca in palma am fost peste tot si m-am saturat in mare parte acolo e o lume noua ce asteapta sa fie explorata, mancaruri noi ( stiu ca nu e totul schimbat dar in general sunt si mancaruri noi si sunt curios sa le incerc) traiul ( oamenii sunt mai buni mai cumsecade.) mai este si curatenia care este super ( stiu un amic care a aruncat din masina o doza de suc si a luat amenda destul de mare este super happy si pot vizita multe

| hasiuc a răspuns (pentru Iulian9787):

Asa e, no sa vezi ce am vazut eu, o hoarda de tigani barandu-se cu doi din ei unu cu cutitu si altu cu toporu, ma rog la intimidare pe drum ziua pe la 14 00, sa mergi la plimbare si a vezi cum tot doua de etnie surori isi aruncau cu pietre si strigau c...a dracu iti trebuie p...a la 16 ani, eu mam crucit ce-am vazut azi in otasul natal. nu se compara acolo traiesti si esti respectat pentru ce esti. nu ezita du-te.

| hasiuc a răspuns (pentru Iulian9787):

Muncesti traiesti si e un mediu asa placut aia au intels de mult ca nuncesc ca sa traiasca si nu traiesc ca sa munceasca ai traiu asigurat, fii mandru de ce faci, fa-o bine si vei castiga increrea lor.

| hasiuc a răspuns (pentru Iulian9787):

Noroc ca n-au pistoale astea in Romania ca se impuscau pe strada ca in vestul salbatic.