| Ioanamaria820 a întrebat:

Pe olx se poate face plata la livrare?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe olx nu se face plata la livrare, plata ramburs o faci direct curierului care-ti aduce marfa cumparata, NUMAI daca vanzatorul a acceptat sa-i platesti ramburs.
Daca marfa este scumpa NU platiii nimic, fiindca poate fi scam!

OLX avertizeaza sa nu cumpaarti nimic scump, nici macar cu plata ramburs, daca nu va intalniti personal cu vanzatorul s verificati marfa cumparata INAINITE sa-i dati banii, fiindca in general se trag tepe foarte mari, cu sume mari de bani, din cauza naivitiatii oamneilor care ced ca au gasit un chilipir.
Un tepar se va eschiva intotdeauna sa se intalneasca cu cumparatorul, fiindca nu are cum sa vanda un produs scump pe bani atat de putini, deci va inventa motive sa nu se intalneasca cu tine, dars a te convinga sa-i cumperi produsul prin plata ramburs, care nici aia nu poate fi verificata, fiindca curierul vine si-ti da pachetul la usa si vrea imediat banii, ori tu nu ai cand sa deschizi pachetul sis a verifici marfa cumparata, putand sa iei teapa.

Nu cumpara nimic daca nu te poti intalni cu vanzatorul sa-i dai banii in mana, dar intai sa verifici ce cumperi.
Si inca ceva: nu te duce niciodata la intalnire cu vanzatorul fara cineva langa tine, fiindca vanzatorul iti poate lua banii cand iti da pachetul sa-l desfaci si fuge cu banii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Olx e doar un site de anunțuri, despre plata te înțelegi cu vanzatorul

| anonimg a răspuns:

Da. Curierul îți aduce produsul și îl vei plăti atunci pe loc curtierului.
Ba încă recomand deschiderea coletului. Asta te mai costă un pic mai mult dacă te vei hotărî să păstrezi coletul. Asta înseamnă că poți să deschizi coletul în fața curierului să verifici dacă în colet este produsul dorit și nu este vreo piatră. Dar nu vei putea să vezi/testezi dacă produsul este funcțional sau nu.
Repet: poți să plătești când curierul îți aduce coletul.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonimg):

Corect până la plata suplimentara la deschiderea cu livrare.
Menționez că pe OLX verificarea este inclusa in transport și are un preț avantajos.Acest preț este menționat imediat ce ai plasat comanda.Cat îți arata, atât plătești!

| Hyperion7 a răspuns:

Poți face plata la livrare prin intermediul livrării cu verificare OLX.
Când găsești un anunț,dai "cumpăra cu livrare OLX",iar când vine curierul cu coletul,plătești fie numerar, fie cu cardul.
Dar sa plătești direct pe site, e imposibil, doar când vine curierul dai banii, nu înainte.

| ReddY25 a răspuns:

Da,sigur că poți

| Furnicuta000 a răspuns:

Majoritatea coletelor trimise prin intermediul olx sunt cu ramburs. Olx chiar are mesaje de avertizare in care scrie sa nu trimiti bani inainte. Sunt multi tepari pe site-ul ala deci niciodata sa nu pui bani in cont la cineva daca iti cere asta. Si alege ramburs cu verificare pentru ca tu poti sa-ti comanzi niste adidasi de firma la 1000 lei si ei sa-ti puna in pachet niste papuci de 5 lei