| GabriielCatalin a întrebat:

Bună seara. Am si eu o intrebare, am un prieten care locuiește in Elveția iar în urmă cu 2 zile mi-a trimis o sumă de bani pe contul meu bancar care menționez ca e card visa de debit, bănuiesc că ar fi trebuit sa îmi fi intrat banii până la momentul actual dar am verificat și nimic. Îmi poate spune cineva cam cât ar mai dura până mi-ar intra banii? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| PitR a răspuns:

Usurel cu transferul automat SomethingFunni. Omul cere un raspuns daca stii despre ce e vorba. Asta e si scopul site-ului TPU.ro
Sa revenim. Transferul intre 2 conturi, intre 2 tari si cel mai probabil intre 2 monede presupune mai multe lucruri.
1. Zilele bancare. Ieri, de exemplu a fost zi nebancara in Romania. Depinde daca a fost zi nebancara si in Elvetia ieri sau azi.
2. In cazul transferurilor SWIFT, durata medie de transfer e de 2 zile lucratoare. Deci e in termen.
3. Daca transferul este facut intre 2 monede, cum e cel mai probabil in acest caz ( Franc - Euro sau Franc - lei) atunci e posibil ca banca sa mai intarzaie putin pana face schimbul valutar. Deci alt timp in plus.
Eu as cere prietenului din Elvetia o copie dupa transferul bancar si apoi as intreba in banca in care trebuie sa ajunga banii ce e cu transferul meu. Am avut situatii in care banca mi-a transmis ca "era in coada de asteptare" si ca ar mai fi durat pana o procesau.
Deci un termen de 2-3 zile lucratoare e normal.

| GabriielCatalin explică (pentru PitR):

Mulțumesc oricum de informații sa înțeleg că nici azi nu e zi bancară la noi nu?

| PitR a răspuns (pentru GabriielCatalin):

Da. Luni sa vorbesti la banca.

4 răspunsuri:
| SomethingFunni a răspuns:

Procedura e complet automata, daca nu s-a intamplat deja inseamna ca ceva nu a mers pe la mijloc. Prietenul ar trebui sa isi contacteze serviciul bancar, cel mai probabil la el e problema.

| sadrian46 a răspuns (pentru SomethingFunni):

Procedura nu este complet automată.