| Lukasz a întrebat:

Am o problema, la care, este mai mult vina mea.Ma rog, totul a inceput chiar de la inceputul anului acesta.Mie imi place foarte mult fotbalul, merg chiar si la antrenamente.Pentru mine fotbalul e VIATA, fara el eu nu as putea sa traiesc.Anul trecut eram foarte slab, abia daca aveam 33 kg.Anul asta m-am ingrasat, acum am 39, si nu mai alerg cum i faceam inainte, de pe primul loc din clasa la fotbal, am ajuns al 4-lea.La antrenamente nu ma ia nici odata la meciuri.Ia doar pe cineva care imi este prieten,cred ca singurul prieten.Dar pe mine, niciodata, m-a luat o data si m-a tinut pe banca.Joc bine dar, nu ma ia niciodata.Eu sunt nascut in 2003, pana si pe cei din 2005, care sunt de inainte lor la antrenament ii ia.Dar pe mine, nu.Si se rad de mine si isi bat joc de mine, ca pe mine nu mai ia niciodata si nu stiu nimic.In 2014 eram cel mai bun din 1-4.Acum,cred ca cel mai slab din 5-8.In ochii celor mari nu sunt cine stie ce.Intradevar,jucam mai bine atunci, acum ma fac lenes pe teren, ca nu pot alerga dupa minge.La ora de sport am castigat cu 12-4 impotriva prietenului meu, am dat 4 goluri, dar normal ca portarul a zis ca am noroc ca am 2 din cei mai buni din clasa..Inainte eram luat cel mai bun, acum nici printre ultimii nu cred ca sunt.Toti ma fac alintat de parintii mei care ma iubesc foarte mult, dar eu nu arat asta fata de ei, ca-i iubesc inapoi.Totul pana intr-o zi cand a venit varul meu nesuferit, care il urasc.El se da cel mai mare, cel mai bun din clasa.Ca a vazut ca m-a schimbat maica-mea cand aveam rana la picior si nu ma puteam schimba singur ca ma durea foarte tare.Si el a mai inventat, ca cica ea imi face baie, ceea ce nu e adevarat.Doar pentru ca cand am facut baie, el era la pc.Si ea a intrat in baie sa-si faca nevoile, dar ma rog.Toti din clasa ma bat, is luat de prost mereu.Simt ca sunt degeaba fata de ceilalti.Nu am prieteni, am mai zis, am doar un prieten care mie prieten din nastere.Si am avut inca un prieten care era luat in ras mereu, era cineva cu care radeam, dr s-a transferat.Acum,eu sunt in locul lui, fraierul clasei ca sa zic asa.Pot sa spun ca cei mai buni prieteni ai mei sunt cei 2 catei care ii am.Restul sunt doar prieteni falsi, care i-am ajutat mereu cu cat am putut iar acum imi intorc spatele si rad de mine.Si ma cred, lenes, ca nu fac nimic acasa.Eu acasa mereu fac treaba, doar pentru ca nu prea particip la activitatile scolare ei ma fac lenes.Si daca le raspuns ma fac alintat, mai ales varul meu.Care e un papa lapte si la excursie a plans ca Doamna Diriginta nu l-a lasat sa stea in fata,ca ne-am plimbat cu calul, eram intr-o caruta, si el vroia sa stea in fata.A dat 12 lei degeaba ca a plans ca prostu.Si nu s-a mai dat.Deci,cam atat, scriin asta m-am mai descarcat.
Dar intrebaraile mele sunt:
1.Cum sa fac sa fiu mai bun la fotbal, ce pot face? Nu mai suport sa fiu luat in ras mereu.
2.Cum sa le raspund in fata celor care ma enerveaza.
3.Cum sa nu mai fiu luat un papa lapte in fata colegilor mei,si nu numai.
Deci cam asta a fost, pentru cei care ati citit, multumesc pentru ca ati stat sa cititi povestea mea.Eu nu ma plang de viata mea,o iubesc, dar nu mai vreau sa fiu luat un prost in fata fiecaruia.
P:S:Scuze de roman, dar scriin aceasta intrebare m-am mai descarcat si eu happy

3 răspunsuri:
| iron86 a răspuns:

1.Trebuie sa te antrenezi mult si daca nu vezi nici un progres asta e fotbalu nu mai e capitolu tau apucate de alt sport si gata.
2.Nu trebuie sa le raspunzi, ignora-i cand o sa mai creasca si ei isi vor da seama ca au gresit si ca tu ai facut ce trebuia si vor regreta, oricum roata se intoarce.
3. Ignorai din nou fiecare sa creada ce vrea, poate vara asta ca tot vine renunti la fotbal si te apuci de alt sport inot sau te duci si tu la sala sa pui niste muschi pe tine sa nu te mai ia toti drept cel mai prost, si atunci cand se iau de tine inpune autoritate sau zile ca nu iti pasa de ce cred! Adica fii indiferent nu trebuie sa pui la suflet ce zic alti!
Si petreceti timpu cu acei 2 prieteni nu trebuie sa ai multi prieteni cu 2 prieteni te poti descurca iesiti voi afara jucati-va nu va pasa de ce cred alti!
In legatura cu varu tau eu iti zic sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ca te supara foarte tare si ca te deranjeaza mereu si da cateva exemple! Si mai poti vorbi cu parinti tai despre situatia da cu prieteni si scoala si poate vin si ei la scoala sa vorbeasca cu diriginta ta sa le zica copiilor sa nu te mai ia peste picor.
Succes in viata! Tot o sa cazi in viata dar partea cea mai buna e atunci cand te ridici! fiecare cazatura te ridica si te maturizeaza poate dupa aceasta experienta vei fi mai bun mai ingaduitor si atunci cand cineva are nevoie de ajutor o sa il oferi!
Bafta!

| Lukasz explică (pentru iron86):

Salut,multumesc de raspuns,sincer nu credeam ca imi va raspunde cineva.
La fotbal nu pot renunta,e VIATA mea,cum am mai si zis,el a zis ca nu stiu nimic,nu ca nu stiu,ca ii e ciuda,eu i-am zis ca daca erau altii de varsa lui mai buni,nu prindea echipa,(stiu,am greist si eu),dar el a inceput, ca cica pe el il ia la meciuri, pe mine nu, bla bla bla, am dat 4 goluri.Iar portarul s oftica si zice ca nu sunt bun pentru ca toate suturile i le dadeam cu spitul de la distanta, si si-a luat gol printre picioare, si a zis ca numai cu spitul stiu sa trag si ca ma ajuta echipa, ca eu nu ajutam in aparare, daca echipa noastra pierdea mingea.Eu nu mai puteam alerga, ca eu le sustineam atacurile, si el zicea ca nu0mi ajut echipa si ca cei 2 ma cara.
2.Degeaba ii ignor,pentru ca sunt sacaitori, si vor sa ma faca sa ma enervez, eu cum pun orice la inima, daca imi zice ca nu sunt bun de nimic sar la bataie si nu ma pot controla, chiar daca sunt cel mai cuminte din clasa.
3.Din pacate, cu prietenul meu nici pe fb nu pot vorbii, sta la 30 km departare de mine,nu l-am mai azut din ''Scoala Altfel''.Am doar unul,am mai multi ''prieteni'', dar toti sunt falis, il mai am si pe vecinul meu.Dar pe el maica-sa nu-l lasa sa se joace cu noi, l-a lasat de cateva ori, dar trebuie sa se puna in genunchi sa-l lase sa vina la un meci de fotbal cu prietenii.
4.Cu varul meu e mai greu, cand nu este nervos este o persoana cu cate tie drag sa vorbesti, dar cand se enerveaza (aproape tot timpul)Te injura si in fata, nu da nici 2 bani pe tine, deoarece la el in familie el e ignorat.Si se cearta cu maica-sa si cu taica-us in fiecare zi, si o bate si pe bunica-sa.Si ma face pe mine alintat.Lui daca nu ii convine ceva injura,plange. De ex:Statea cu un copil si nu vroia sa stea cu el ca invata prost.A vrut sa-l mute,l-a mutat,dupa iar a vrut sa-l mute ca cica nu vedea la tabla, l-a mutat in cel mai bun loc al clasei,(statea singur ca nimeni nu suporta sa stea cu el)Si tot vroia, si doamna diriga i-a zis ca l-a mutat de prea multe ori si i-a zis NU, si a inceput sa planga, a pls 2 ore continuu.Iar mie cand imi zice cineva ceva ma face gaina,alintatu mamii, nu sunt bun de nimic, si daca ii zic ceva e degeaba, daca il ignor tot, ma face gaina si ca nu sunt in staare sa-i raspund.Lu maica-sa daca ii zici ceva spune ca copilul ei nu a facut nimic.Si ca al tau e prost, Maica-sa e exact la fel ca el.Numai ea e desteapta, altu e prost.Multumesc inca o data ca mi-ai raspuns.Mai astept raspunsuri si voi decide cine va lua funda!

| iron86 a răspuns:

Nu spune ca nu poti pana nu incerci frate!
IGNORAI TOTAL! Si pe varul tau la fel o sa regrete el mai incolo! Apucate frate de un sport inot cum ar fi si ai sa vezi ce bine o sa iti para, adica iti mai ocupa timpul + ca te dezvolta mult sau orice alt sport care sa iti ocupe timpul daca nu iti poti gasi niste prieteni cu care sa stai!
Uite : https://www.youtube.com/user/StudioB2kBS/videos
Poate ai ceva ce invata de la acest canal! Uita-te si invata cei bine din videourile lui ai sa vezi ca te relaxeaza si vei invata lucruri noi care te vor ajuta!