| BobTheCat a întrebat:

Salut din nou! Stiu ca am mai prezentat aceasta situatie acum ceva timp, insa nu am prea primit raspunsuri, asadar revin (in speranta ca voi primi mai multe pareri).

Deci, la scoala obisnuiam sa imi petrec aproape toate pauzele cu 2 colege, deoarece nu am prea multe lucruri in comun cu restul. Totul decurgea perfect, ne asteptam reciproc, ne ascultam, etc. Totusi, acum aproximativ 2 luni, am avut un accident destul de nasol, in urma caruia a trebuit sa stau in spital o perioada (plus o saptamana acasa). Cand m-am intors, am remarcat ca atitudinea lor s-a schimbat un pic si ca au inceput sa stea mai mult impreuna.

Pana acum, am crezut ca poate ma victimizez si doar dramatizez aiurea, dar incep sa cred ca poate nu este asa. De exemplu, in unele pauze ies impreuna in curte, fara a ma astepta (desi eu le astept mereu), iar o data chiar au plecat acasa fara a ma astepta (in ciuda faptului ca locuiesc aproape de una dintre ele si de regula mergem impreuna). Totusi, ce ma supara destul de tare este faptul ca de fiecare data cand le trimit ceva (un videoclip sau un meme), nu imi raspund, dar cand una din ele trimite ceva, logic ca cealalta (scuzati cacofonia) scrie inapoi instant! Daca le-as spune ceva, probabil mi-ar zice ca e din cauza ca eu nu ma implic suficient, cu toate ca incercarile mele de a ma integra din nou sunt adesea ignorate.

In plus, am inceput sa observ ca nu mai prea avem aceleasi interese. In ultima vreme, au devenit "obsedate" de skincare si Drunk Elephant (si eu am fost mirata, se pare ca e un brand "trendy" de creme, cu un nume foarte inspirat! laughing ). Cand au aflat ca nu ma prea atrage asta, s-au uitat la mine vizibil socate si si-au continuat conversatia despre cat de "nasol" e ca parintii nu vor sa le ia respectivele creme (desi alea sunt clar pentru adulti si mega scumpe!).

Un alt aspect deranjant e faptul ca discuta intre ele despre orice pasiuni/interese si sunt dispuse sa incerce ce ii place celeilalte, dar daca incerc eu sa le recomand niste muzica sau carti, niciodata nu imi iau sugestiile in considerare si dau din cap vizibil plictisite (ceea ce e cam urat, avand in vedere ca eu aproape mereu le-am luat in considerare sugestiile si le-am ascultat vorbind despre pasiunile lor).

"Colac peste pupaza", cum ar zice romanul, astazi, la un eveniment, mi-au dat ignore aproape total! La un moment dat, una dintre ele a pus o intrebare, iar eu i-am raspuns. Vazand ca nu reactioneaza, am repetat, iar altcineva i-a atras atentia. A folosit scuza ca "nu m-a auzit", desi eram fix langa ea si am vorbit normal. In acel moment, nu am mai rezistat si i-am zis ca nu am de gand sa repet ceea ce am zis si ca m-am saturat sa ma ignore ca de fiecare data. A dat din umeri, a zis ca nu ma ignora mereu si a inceput sa vorbeasca cu altcineva.

Nu stiu, dar chiar ma doare sa ii vad pe ceilalti interactionand fericiti, in timp ce eu ma chinui sa ma fac remarcata intr-o conversatie. E chiar trist sa ii vad cum isi fac recomandari, in timp ce interesele mele sunt date la o parte. Chiar imi vine sa plang uneori...

Ce ar trebui sa fac? As vrea sa le zic ceea ce simt, insa mi-e teama ca vor rade sau imi vor zice ca ma victimizez. Cine stie, poate chiar ma victimizez si nu imi dau seama! Daca ma distantez de ele, voi ramane o singuratica totala, ceea ce nu mi-ar prinde deloc bine la proiectele de grup (ma rog, ele mereu fac impreuna, dar asta e partea a doua)!

Sper ca nu ma veti judeca sau insulta, haha! Multumesc pentru orice raspuns folositor!

Toate bune!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

"Ce ar trebui sa fac? As vrea sa le zic ceea ce simt, insa mi-e teama ca vor rade sau imi vor zice ca ma victimizez. Cine stie, poate chiar ma victimizez si nu imi dau seama! Daca ma distantez de ele, voi ramane o singuratica totala, ceea ce nu mi-ar prinde deloc bine la proiectele de grup (ma rog, ele mereu fac impreuna, dar asta e partea a doua)! "

draga mea, in momentul acesta chiar esti singura doar ca te minti ca aceste 2 colege iti sunt prietene!
nici nu ar trebui sa le mai bagi in seama ci sa te uiti la ele ca si cum nu ar exista si sa treci pe langa ele ca si cum nu le-ai fi cunoscut vreodata
ar fi recomandat sa faci asta mai ales daca ti-ai face 1 sau 2 prietene noi...nu ai idee cat de mult le-ar durea pe aceste 'ignorante' acest lucru ca tu nu le mai bagi in seama si cu toate acestea ai alte prietene mai misto ca ele
sfatul meu insa este ca decat sa te mai "umilesti" cumva fata de aceste amice/colege care nu iti vor oricum binele, este sa fii mai bine singura si impacata cu idee
caci mai dureros ar putea fi sa te desconsidere cineva ca esti "la cheremul sau", decat ar spune aceeasi persoana "este singura nu are prieteni"
este mai bine sa fii singura si cu demnitate decat langa 2 prietene false care cine stie ce prostii ar putea debita despre tine la un moment dat ...cand s-ar da mari in fata unei alte "dive" populare de la scoala
inteleg cat de rautaciosi pot fi adolescentii astazi...multi sunt simpli aroganti dar doar din pura prostie! caci deocamdata ei au zero cunostinte despre viata ca si realitate ca si notiuni nu teoretice ci practice, deci desi nu cunosc nimic in ale vietii, totusi abunda intr-o incredere de aceasta falsa si-si dau multi prea multa importanta pentru cine sunt ei!

nu este un postulat ca amicitiile la varsta ta trebuie sa le dezvolti doar in scoala, poti sa iti faci amice si la tine in cartier, si daca te apuci de un hobby
vezi ca o mare greseala pe care o faceti voi adolescentii inteligenti in practica este ca va alegeti persoane cu acelasi nivel al scolii voastra, cu pregatirea voastra etc adica de ce nu pot avea prieteni persoane care nu stiu engleza deloc? asta este doar un exemplu

practica mie mi-a demonstrat faptul ca exista o multime de 'dexteri' care au citit mii de carti si abunda in multa informatie inutila,cei care vorbesc mult si prost pe orice subiect ce implica o cunoastere de aceasta doar din carti...dar cand e vorba de comportamentul lor,de cunoasterea ce decurge din rationament si logica inascuta, cand e vorba de a fi buni in a comunica si a se comporta in anumite situatii ce se ivesc in viata, cand ii scoti din cartile lor devin imediat "tabula rasa"
si am intalnit oameni cu 8 clase, care aveau atata cunoastere autodidacta si se descurcau excelent in viata

deci uneori voi adolescentii inteligenti cautati sa legati prietenii cu toti "dexterii" dar nu cu oamenii 'valabili'
'dexteri' care nu stiu sa se comporte daca nu au invatat asta intr-un manual fizic sau in format.pdfwinking
caci cunoasterea lor este falsa sau lipseste cu desavarsire

| BobTheCat explică (pentru Simpatic):

Cred ca ai dreptate, chiar nu le pot considera prietene. Din pacate, nu prea am colege sau colegi cu care am lucruri in comun, deci probabil voi sta singura (o sa am grija sa imi iau cate o carte mereu, haha!). Va multumesc de raspuns! happy

| BobTheCat explică (pentru Simpatic):

Adica iti multumesc, imi tot scapa!

| Simpatic a răspuns (pentru BobTheCat):

Nu este problema cum imi spui cu "va" sau asa cum te-am sfatuit in trecut cu vorbitul la per tu!
am editat putin mesajul de mai sus si am mai adaugat ceva acolo
insa in stilul meu caracteristic de 'badboy' autohton nu stiu cat de mult vei gasi utilitate sau mai ales aplicabilitate fata de situatia ta particulara
caci eu proiectez si apoi explic in scris fata de intrebarea ta, ce as face eu in situatia ta, dar eu sunt diferit de tine si tu de mine...fiecare este unic in felul sau!
asta este si frumos la noi oamenii

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Am citit ce ai scris si pare ca ele vor sa iti transmita pe orice cale posibila ca nu prea mai doresc sa fie prietene cu tine? Eu asa interpretez, toate exemplele denota nepasare si nesimtire.Nu este nevoie sa te mai justifici in fata lor. Daca aveau catusi de putin bun simt ti-ar fi inteles sentimentele, cautand o cale de rezolvare ca sa va intelegeti ca inainte, nu sa le minimizeze si sa intoarca vina tot asupra ta.Imi pare rau, insa sunt sigura ca iti vei putea gasi alte prietene care te vor merita, trebuie doar sa depui un mic efort.

| BobTheCat explică (pentru dullcat):

Multumesc de raspuns! Da, ai dreptate, oricum nu mai e mult pana la liceu, poate dau cineva acolo happy

| dullcat a răspuns (pentru BobTheCat):

Da, la liceu e un nou inceput mult mai fain sa iti faci prietene.Cu placere!

| BobTheCat explică (pentru dullcat):

Voiam sa spun dau de cineva* laughing (abia acum am observat)

| dullcat a răspuns (pentru BobTheCat):

E ok, toti mai mancam cuvinte. laughing

| CLaludiu1234 a răspuns:

Asa e omul cand da de greu toți îl lasă,dar nu te îngrijora daca ele nu prea te mai baga în seama, inseamna ca nu ti-au fost niciodată prietene, numai ca pana acum nu si-au arătat adevărata fața, sfatul meu gaseste-ti alte prietene si uita de prietenia cu ele, ca se pare ca numai tu ai fost prietena cu ele, ele nu ti-au fost prietene dacă fac chestiile astea

| BobTheCat explică (pentru CLaludiu1234):

Multumesc de raspuns! Da, cel mai probabil nu mi-au fost prietene niciodata, dar mi-a luat ceva sa ma prind laughing