| edouardhrubiak123 a întrebat:

Salut,am o întrebare,locuiesc în Germania și am fost anul trecut la dentist in Noiembrie, mi-a scos un dinte care a fost stricat și mi-a curățat dinții... și mi-a spus că nu mai am carii... Dar tot mă doare partea de sus dreapta și stânga.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si care-i intrebarea?
Mergi iar la dentist si spune-i ce ne-ai spus si nouă.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la dentist din nou, ca-i posibil sa ai alte carii, daca nu ti-ai spalat corect dintii de 2 ori pe zi cate 2-3 minute, in ultimile 6 luni, de cand ai fost la dentist.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cand te doare? Sensibilitatea poate sa apara de la contactul cu mancare/bauturi fierbinti/reci.Ar trebui sa mergi din nou la dentist, poate ca sa iti faca o fluorizare sau altceva care sa ajute, ii explici problema si vedeti.Ce pasta de dinti folosesti? Intreb de cantitatea de fluor, scrie pe ambalaj.Si eu patesc la fel in partea stanga jos, cam doare la apa rece, dupa ce mi-a curatat o carie.De aceea e obligatoriu sa avem grija de dinti, ca altii nu mai primim si chiar daca da, nu vor fi niciodata la fel ca astia de la mama natura, cei sanatosi, evident, plus ca mai dam si o caruta de bani.laughing)

| edouardhrubiak123 explică (pentru dullcat):

Durerea nu dispare deloc, când beau rece sau fierbinte e și mai.

| dullcat a răspuns (pentru edouardhrubiak123):

Pai atunci ar fi cu atat mai mult necesara o vizita la medic, nu e ok ca ai lasat asa din noiembrie pana acum, ca na, te-ai chinuit inutil?

| DrEnacheMihaela a răspuns:

Buna ziua! Din ce descrieți Dvs. pare a fi o sensibilitate dentară sau posibil carii (durerea la rece și cald). Cariile nu sunt întodeauna vizibile cu ochiul liber, pot fi situate și între dinți și sa nu se vadă. Mergeți la un medic stomatolog care sa va îndrume sa face niște radiografii speciale pentru acest tip de carii.