| DaciaRomania a întrebat:

Până în ce clasă e ok că părinții să te verifice la teme/lecții?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca tu nu esti in stare sa ti le faci singur, până implinesti 18 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Pana in clasa a XII_a, cat esti minor si sub tutela parinteasca, parintii raspunzand de tine legal, avand datoria leghala sa te supravegheze si controleze pana la 18 ani, cand devii major.

| DaciaRomania explică (pentru Violleta2022):

Chiar așa de mult?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Asa este dovedit, ca pana la 18 ani esti copil si inca nu ai putere sa discerni binele de rau si nici sa te angajezei sau sa-ti iei raspunderi de adult, fiind condus, indrumat si supravegheat de parinti.
Nu mi s epare mult deloc, fiindca multi din tineri sunt inca incapabili sa faca ceva cu viata laor avand chiar 20-22de ani, altii stand inca pe spinarea parintilor si al 25 de ani, deci fara pic de rapsundere, dovedind incapacitatea intelectuala sa faca ceva cu viata lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat se pricep si ei...

| dullcat a răspuns:

Pana in clasa a VI-a, dupa aceea nu cred ca mai are sens, fiindca adolescenta se impune cu nevoia de independenta sau chiar autonomie dupa varsta de 13-14 ani.

| Fatamuntilor a răspuns:

Atata timp cat este necesar!
Aici e vorba de increderea pe care parintii ti-o acorda.

| Hyperion7 a răspuns:

Sa zic a xii-a, dar mi se pare puțin exagerat să faci asta totuși, dar mă rog big grin

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Consider că până în clase primare.
Copilul din gimnaziu, trebuie deja să se descurce pe cont propriu.