| BiancaAndreea10 a întrebat:

Hei, guys. Aş avea şi eu o întrebare destul de complicată. Şi chiar trebuie să mă decid curând. happy
E vorba de facultate. desigur. Ai mei mă tot bat la cap să mă hotărăsc repede unde vreau să merg, având în vedere că am terminat acum a 11-a şi ar cam trebui să mă apuc de învăţat. Sunt foarte nehotărâtă. Azi vreau ceva, mâine altceva.
Să explic puţin. Toată clasa a 11-a eram hotărâtă că merg la Medicină Generală la Craiova. Pe sfârşit, m-am cam răzgândit din pricina tuturor părerilor pe care le-am auzit: cum că ar fi extrem de greu (ştiu că este greu, nimic nu se face fără muncă şi fără învăţat), că nu ţi-ai găsi loc de muncă, că o să faci bani destul de târziu, cam pe la 30-35 de ani (asta dacă eşti un medic bun). Parcă nu aş vrea ca toată tinereţea mea să mi-o petrec învăţând. Cu chimia mă descurc, cu biologia e cam greu ( mult de tocit, ceea ce nu prea e de mine). De asta, parcă nu mă mai atrage aşa de mult. Adevărat, mai am de învăţat. Dar aceasta nu este un impediment. Mulţi cunoscuţi care vor să se ducă la Medicină sunt de 3 ani la meditaţii şi la chimie şi la biologie, ceea ce eu financiar nu prea pot, neavând resursele necesare. happy
Apoi, ar mai fi şi Politehnica din Timişoara. la Calculatoare. Matematica îmi place extrem de mult, e materia la care îmi fac temele chiar şi noaptea şi cu cea mai mare plăcere. De mică am înţeles-o şi pot spune că mă descurc destul de bine. Am câştigat şi câteva premii la olimpiade şi concursuri. Dar cu informatica… îmi place şi chiar sunt dispusă să o învăţ. Aa, am uitat să precizez că sunt la profil de matematică-informatică. Doamna profesor de informatică chiar nu explică bine şi m-am gândit să învăţ singură vara aceasta cât de mult pot, iar în clasa a 12-a să merg la meditaţii. Se spune că pentru o fată e mai greu să-şi găsească loc de muncă după ce termină Politehnica, chiar dacă ar avea aceleaşi capacităţi ca un băiat.
Aşa. mai departe. Deşi, mi-ar plăcea extrem de mult să merg şi în Armată, la Academia Tehnică Militară, nu am înălţimea necesară ( eu am 1, 60 m) şi am şi nişte probleme de sănătate care nu îmi permit să fac efort fizic. La altceva, nu m-am gândit.
Deci, după toate acestea, vreun sfat? Ce ar trebui să aleg? Vreun student la vreuna din aceste facultăţi care să mă ajute să mă hotărăsc?
Vă mulţumesc că aţi reuşit să citiţi atât şi că aţi rămas până la final. Şi apreciez fiecare sfat pe care o să-l primesc. happy

2 răspunsuri:
| crinusofia a răspuns:

Buna! Nu am mult de comentat la intrebarea ta, dar vreau sa stii niste lucruri. Daca nu iti place ceva, nu o face. Habar nu aveam la varsta ta cat de mult ma pot schimba in mentalitate in doar 2-3 ani. Du-te acolo unde stii ca o sa-ti placa. Mate-info la Poli mi se pare o alegere curajoasa, si te felicit. Am o prietena care a fost la UTCB si a iesit sefa de promotie - cu toata fizica si mtematica de acolo. Nu conteaza ca esti fata, daca esti bun la ceea ce faci vei avea succes oricum. Nu te lasa intimidata de stereotipuri, cu cat crezi mai mult in tine cu atat mai mult vor crede si ceilalti. Fii barbata, Zoe! happy Mult succes!

| BiancaAndreea10 explică (pentru crinusofia):

Mulţumesc frumos. Apreciez. Sper ca, în final, să aleg ceea ce e mai bine pentru mine. happy