| utilizatoareanonima2008 a întrebat:

Bună TPU. Sunt o fată de 15 ani. Nu sunt genul care să piardă vremea pe drumuri. Merg doar la școală și înapoi acasă, rar până la magazin și înapoi. Nu am prieten sau chestii de genul. Singurul nărav e că le comentez părinților și le spun verde în față ce mă deranjează. Azi a venit tata cu mașina că a fost undeva pe un drum de țară. I-a intrat pământ pe toba mașinii sau cum se numește. Mama era la bucătărie și m-a întrebat ce s-a întâmplat. I-am povestit și s început să comenteze că tata e prost și că nu știe sa conducă etc, el fiind în curte la mașină. Fata fiind nervos, i-am spus mamei să tacă din gură să nu o audă și să faca tata scandal. Mi-a spus că nu-i spun eu să tacă. În timpul ăla, mama spăla niște prosoape de bucătărie. de odată (nici nu am avut timp să mă feresc) m-am trezit cu prosopul ud peste ochi. Tata a spus că bine mi-a făcut. după am luat masa (ei afară, eu în bucătărie) dupa ce am terminat, m-a trimis mama să fac baie. Eu am părul lunguț (mult mai lung decât al mamei) și mă ceartă mereu că-mi ia mult să mi-l spăl. când sa întru în cadă să ma spăl pe corp, intră mama și începe să urle că ce, cât îmi ia să fac baie și m-a dat afară din baie. A venit și tata în casă și i-a povestit mama și tata a început să-mi spună că sunt nebună (mai am din când în când căderi de calciu) că ma duce la nebuni, că de treabă nu sunt bună (trebuia să mă duc sa pun fasole în pământ cu el și nu i-am dat un răspuns concret și după a plecat fără să-mi spună unde se duce, până la urmă mă duceam cu el dacă avea nevoie) că de învățat nu sunt bună (cu Bursă de merit din clasa a 5-a PÂNĂ Acum într-a 8-a).tin să menționez ca amândoi au peste 50 și nu au răbdare cu mine. Nici la liceu la oraș nu voiau să mă dea până nu i-a convins diriginta. Oare eu sunt cea vinovată, așa cum spun ei?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Intr-o anumita masura, toti sunteti vinovati.Dar din pacate la 50 de ani, parintii chiar nu mai au rabdare si cred ca asta se aliniaza foarte prost cu adolescenta ta, care la randul ei vine cu sentimente greu de gestionat, nervi, frustrare, nevoia de independenta, etc. Faptul ca mama nu te lasa sa faci baie in liniste e foarte aiurea.

Poti doar spera ca va trece timpul repede si te vei muta cand ai ocazia. Daca iei bursa de merit si iti reproseaza ca nu inveti, inseamna ca au ei o problema si nu e deloc corect sa afirm astfel.Sau poate se refera ca nu doresti sa inveti cele de trebuinta prin casa/curte asa cum explica ei?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este rusinos din partea unui copil sa-si traga parintele la raspudnere si sa comenteze ce a facut, in situatia in care nu ar trebui sa-si bage nasul unde nu-i feierbe oala.
Nici tu si nici maica-ta nu aveti habar ce s-a intamplat pe sosea si de cea este noroi sub masina, care un lucru exterm de nromal cand sofezi pe drumurile din Romania.

Rusine ar trebui sa-ti fie ca creezi tensiuni intre parintii tai, care ajung sa se certe de la prostii inventate de tine.

Vezi-ti de scoala si de invatat ca ai un examen serios la usa si tu te tii de intrigi pe care le bagi taman intre parintii tai, ca sa creezi cearta intre ei, sa se urasca si in timp sa divorteze.
Urat, extrem de urat ce faci!

| utilizatoareanonima2008 explică (pentru Violleta2022):

Ca să nu răspund într-un mod răutăcios așa cum ai făcut tu, aș vrea să-ți spun doar atât. În copilărie mereu apăreau bătăi din cauza reproșurilor mamei asupra tatei. Nu am vrut să apară din nou. Ai fi putut răspunde într-o manieră în care să nu mă faci să mă simt vinovată. Mulțumesc! Și apropo, stai liniștit/ă învăț destul de bine, note sub 6 nu am.

| utilizatoareanonima2008 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu i-am spus nimic tatei, doar i-am povestit mamei ce a pățit după ce m-a întrebat. Ei nu s-au certat între ei, cearta a fost asupra mea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru utilizatoareanonima2008):

De fapt ai facut cel mai rautacios lucru cu parintii tai, ai comentat urat despre tatal tau si a iscat cearta intre ei.
Deci rautatea a fost din partea ta si trebuie sa stii ca tu esti vinovata, fiindca tu ai provocat cearta intre parintii tai.
Urat, extrem de urat acest lucru!

| utilizatoareanonima2008 explică (pentru Violleta2022):

Ascultă-mă. E pentru ultima oară când îți mai explic și închei subiectul. Mama m-a întrebat ce s-a întâmplat la mașină de era tata pe jos, lângă ea. I-am spus ce mi-a explicat tata și mama a început să vorbească destul de tare încât să audă și tata chestii cum ar fi că e prost și nu-i bun de nimic și i-am spus să vorbească mai încet că, dacă o aude, va face scandal cu ea. Mama a înțeles greșit crezând că o pun eu la punct. Părinții mei nu s-au certat între ei cum aș fii crezut, dar mi-au făcut mie scandal. De azi înainte nu mă mai bag. Să se certe până îi despart vecinii.

| Anonim272726 a răspuns:

Poti sa mi dai mesaj pe insta si vorbim acolo orice pe subiectu asta
ig: hadadull