| AlexAL275 a întrebat:

Cum aș putea să-mi aprofundez lucrurile pe care nu prea le știu la limba română? Mă refer la scrierea corectă, la semnele de punctuație și la exprimarea corectă. Când nu știu cum se scrie corect un cuvânt caut repede pe internet, rețin pe moment, dar peste un timp uit. Îmi este foarte rușine, mai ales că în trecut aveam note bune la română și rețineam foarte ușor informațiile( învățăm mecanic). Vreau ajutor!

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Pui mana pe o carte de gramatica serioasa si incerci sa retii tot ce scrie acolo. La prima lectura nu vei reusi sa inveti detaliile, dar, daca treci de mai multe ori prin teorie, vei reusi.
https://www.librariadelfin.ro/......ca--i24115

| AlexAL275 explică (pentru dannyel86):

Eu încă sunt la liceu, urmează să trec clasa a X-a. Îmi mai este de folos cartea sugerată de tine? Aș vrea să recapituleaz tot. Ce crezi, voi reuși?

| dannyel86 a răspuns (pentru AlexAL275):

Cartea sugerata de mine contine gramatica avansata si teste grile pentru verificarea cunostintelor. Ca sa inveti pentru nivelul tau, e bine sa fii la curent in mod temeinic cu tot ceea ce se preda din manual.
Eu ti-am facut recomandarea in ideea ca vrei sa studiezi in plus fata de ceea ce ti se spune la scoala.

| AlexAL275 explică (pentru dannyel86):

Mersi mult!