| Andreeirina06 a întrebat:

Buna. Eu sunt Irina, o fata de 20 de ani care are nevoie de niste sfaturi din partea voastra, caci apropiatii m-au sfatuit toti acelasi lucru insa as vrea sa aud si alte pareri, asa ca daca puteti raspunde la aceasta problema va doresc tot binele din lume si multa sanatate. Parintii mei au fost bogati, tatal meu a mostenit tot de la parinti, chiar si afacerea familiei care a mers cativa zeci de ani buni, insa mama mea s-a imbolnavit, au vandut apartamentul in care stateam si ne-am mutat la tara in casa bunicilor, banii de pe apartament s-au dus pe tratamente speciale, pastile, operatii prin strainatate pana s-a cheltuit si ultimul banut, dar in zadar. Dupa moartea mamei, tatal meu nu a mai putut singur, eu si fratele meu eram micuti, astfel am dat faliment si a ales sa vanda cladirea pe o suma destul de mica cu care nu a reusit decat sa imi renoveze camera din casa batraneasca, restul de bani s-au cheltuit si nu am reusit sa mai facem nimic la casa batraneasca in care locuim si in prezent. Fratele meu a mai stat 2 ani pe acasa si apoi a ales sa plece in strainatate cu gandul sa stranga bani pentru o casa caci am realizat amandoi ca nu se mai poate locui aici mult timp. Insa de cand e acolo s-a schimbat, nu prea mai vorbeste cu noi, nu mai vrea sa vina acasa. Tatal meu a fost plecat in afara, a muncit cateva luni dupa care s -a accidentat foarte grav la picior, urmand operatie de urgenta cu tije si suruburi, se reface foarte greu si nu poate munci momentan, abia poate sa mearga si nu primeste nici un ajutor social, a primit doar concediu medical o perioada insa acum nu mai primeste. Doctorii i-au spus ca o sa isi revina dar cu multa recuperare si rabdare, mai dureaza cel putin 5-6 luni sa se refaca. Realizez ca am ajuns foarte rau si in prezent casa e cat de cat ok, dar este veche si in curand va ceda, daca nu o renovam. Are aproape 60 de ani casa, nici nu mai avem speranta ca putem construi alta noua, ar fi nevoie de minim 60.000 euro pentru o casuta decenta si micuta, insa nu avem de unde sa i strangem daca mai muncesc doar eu iar tatal meu cine stie daca va mai putea munci. De aceea ma gandeam sa incercam sa o reparam pe asta asa cum este dar macar sa fie conditii, noi inca facem focul la soba si toti peretii sunt crapati, as vrea macar sa punem lindab pe acoperis, sa facem un gard nou, pe interior renovata frumos si un sistem de incalzire cu centrala. Am vorbit de multe ori cu tata despre asta, el nu vrea deloc sa investeasca bani in ea, spune ca nu merita ca e veche, nu e izolata, e defect si sistemul electric, mereu se ard becurile, spune ca trebuie sa bagam bani multi in ea si nu merita ca e veche dar eu sunt de parere ca, cu maxim 25.000 euro reusim sa o facem sa arate decent. Dar trebuie sa ma ocup singura caci tatal meu nu vrea sa ajute. Am un salariu de vreo 3000 lei si daca as pune macar 2500 deoparte, de exemplu in 6 luni sunt vreo 3000 euro cu care pot face gardul sau acoperisul si tot asa pana le reusesc pe toate. Alta solutie nu prea am. La vanzare nu o putem pune pentru ca inca traiesc bunicii, si chiar daca o vindem nu cred ca luam prea mult pe ea din cauza zonei. Terenul are 1000 mp dar din cauza zonei scade pretul foarte mult.Voi credeti ca se poate? Se poate renova casa chiar daca este asa veche? Se mai poate face izolare si sistemul electric? Multumesc pentru timpul acordat happy

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Imi pare rau, eu tin cu tatal tau in ce priveste renovarea.Multe persoane au zis exact ca tine si de fapt, s-a dovedit ulterior ca au investit triplu.Astfel de lucruri se fac cu expertize si proiect, altfel doar bagi banii intr-o gaura neagra. Casa e sigura la cutremur? Ma indoiesc.Acoperisul are structura de lemn decenta? Altfel degeaba pui tabla noua.Totul se leaga cand vine vorba de anvelopa casei.Nu vrei sa repari intr-o parte sau sa carpesti superficial ca apoi sa se deterioreze in alta parte.Gardul ar trebui sa fie ultima grija. Daca ferestrele sunt din alea vechi veti avea pierderi de caldura, deci cu centrala nu veti rezolva mare lucru.Repet, imi pare rau, imi imaginez ca ai fi dorit niste sfaturi incurajatoare, dar cand vine vorba de locuinta totul trebuie sa fie logic si rational.

| Andreeirina06 explică (pentru dullcat):

Si atunci ce pot face? Nu am nici o sansa sa fac una noua, mi-ar trebui vreo 15 ani sa strang banutii pentru asa ceva.

| StoicAnalysis a răspuns:

Sincer, nu-mi place sa-ti dau cartile pe fata, dar sa-ti renovezi vechea casa in totalitate, te costa cam aproape cat o casuta nou facuta. Trebuie sa spargi toti peretii si sa refaci toata instalatia electrica, apoi trebuie refacuti toti peretii, acoperisul la fel, trebuie refacut, incalzirea centralizata costa si ea, geamuri/termopane noi, usi noi, gard nou, la toate astea trebuie sa dai o gramada de bani. Si nu merita.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Daca ai curtea destul de mare, eu zic ca o idee ( posibil sa nu fie buna ), sa-ti mai faci o casuta in curte langa cea veche. Facuta cu timpul. Mai strangi niste bani, faci o fundatie, mai strangi niste bani, faci o camera sau doua din BCA sau ceva caramizi, mai strangi niste bani, pui acoperis, si tot asa, pana o termini.

| Robert2526 a răspuns:

Lasa naiba casa de la tara si mergi la oras, fa o facultate si construieste-ti viata de la 0. Ai 20 nu 70 ca sa stai la tara!

| Andreeirina06 explică (pentru Robert2526):

Pai daca ma mai mut si la Bucuresti trebuie sa platesc chirie si nu e deloc ieftin laughing din 3000 lei crezi ca poti trai singur in Bucuresti? Eu vreau sa strang bani nu sa ajung pe strazi

| Robert2526 a răspuns (pentru Andreeirina06):

Pai si cum ai de gand sa pui deoparte 2500 de lei pe luna din 3000?
Chiar si ipotetic vorbind, daca tu renovezi casa aia, bagi banii inutil pentru ca upa renovare, casa nu valoreaza nici macar banii bagati in ea.
Oricat de urat ar suna, nu ai un viitor acolo. Poti pleca in strainatate si tu spre exemplu. Pur si simplu acolo nu si viitor, gandeste-te serios

| Andreeirina06 explică:

Nu se face nici o succesiune. Facem actele la primarie, cu bani, astfel incat sa fie pe numele meu sau al tatalui meu, nu are cine sa ia casa, tata mai are doar o singura sora care e plecata in afara de vreo 26 de ani, si restul neamurilor au casele lor. Nu se pune problema de asa ceva deci se taie de pe lista. Altele sunt problemele, cele pe care le -am mentionat mai sus si as avea nevoie de pareri si sfaturi. Poate e cineva pe aici care a facut ceea ce vreau eu sa fac si imi poate spune cam cat a costat estimativ