| biancapdr12 a întrebat:

Buna,am 16 ani si nu sunt o persoana sociabila. Uneori cred ca traiesc din imaginatie,mi-am creat o lume a mea unde pot vorbi linistita,unde sunt sociabila si fericita constant,unde am prieteni,unde sunt eu. Uneori nu ma prind cand o fac si rad singura,vorbesc singura,e ca si cum persoanele sunt langa mine si le vad,problema e ca imaginatia se joaca cu mine si pe strada, vad persoanele, am filme-n cap..Lasand lumea mea la o parte si venind in realitate ar trebui sa merg la un voluntariat cu mai multi copii pe care nu-i cunosc, mi-e frica, simt ca nu pot si-mi vine sa plang. Vreau sa ies din starea asta.Noaptea ma trezesc random la ora 3 sau ma trezesc si sar din pat ca vad un paianjen pe mine si cand deschid becul nu e nimic.Ce sa fac? Imi place sa traiesc in lumea mea imaginara sa scap cu totul de realitate.Am auzit ca poate fi si o boala mintala, asa e?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-le parintilor sa te duca la u medci psihiatric, sa primesti ajutor acum, cand inca se poate face tartament si te poti vindeca, ca boala evolueaza si poti ajunge sa fii internata prin ospicii, cu lunile.
Ce ai tu banuiesc ca este paranoia, odata ce vorbesti cu persoane imaginare si totul este in capusorul tau, deci o boala mentala destul de serioasa.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu ai deloc de ce sa iti fie frica la voluntariat.Nu este ca la scoala, este mult mai fain si intalnesti persoane cu interese comune.Mie mi-a placut mereu, nu erau oameni nesimtiti, toata lumea se intelegea bine.Presupun ca iti trebuie si un gram de noroc.Deocamdata te sfatuiesc sa mergi mai intai la un psiholog, te va ajuta sa intelegi prin ce treci si cum sa iti gestionezi emotiile.

| LisaJulie a răspuns:

Toată lumea vrea sa scape din când în când de realitate! Nu îți face griji! Poate ca ar trebui sa nu mai intri pe rețelele de socializare și sa începi sa ieși mai mult afara, dar mai ales fără telefon! Astfel vei invața sa socializezi

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Buna,asa sunt si eu, nu sunt genul de fata care sa adore iesirile cu prietenii si sa se distreze. Prefer sa vorbesc cu prietenul meu prin mesaje si sa imi fac o rutina de skincare etc. Am momente in care visez cu ochii deschisi. Pentru inceput, recomand un psiholog, probabil suferi de anxietate sociala.
La voluntariat va fi fain, nu ai de ce sa te stresezi.

| Razzvan5444006644 a răspuns:

Si eu sunt destul de "delusional", mai ales cand stau in autobuz, imi fac filme in cap inainte de culcare si pot sa zic ca sunt o persoana cu "capul in nori", am 16 ani dar cred totusi ca ti ar trebui un control, nu sunt nici eu o persoana sociabila am in jur de 4 prieteni dar totusi, nu prea cred ca e normal

| Razzvan5444006644 a răspuns:

Probabil ai si anxietate, imi poti spune daca au existat ceva traume in trecut? nu ti place cum arati uneori?