| Eduard1221 a întrebat:

De ce cand apas click dreapta pe desktop ca sa deschid meniul ce contine refres, new folder si toate alea ii ia secunde bune sa se dechida indiferent de cate ori il deschid(windows 10)?

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Am mai spus-o și o repet mereu: nimeni să nu se bazeze pe tehnologie. Tehnologia este făcută pentru distracție și trebuie folosită ca atare. Dacă merge e bine; dacă nu merge, este tot la fel de bine. Chiar și dacă a costat bani mulți.
Nimeni nu poate spune de ce un pc cu doar programele de bază poate să ofere răspuns cu întârziere.
Încearcă o defragmentare.
Iar în cel mai rău caz reinstalezi Windows după ce ai format orice spatiu de stocare.
Nu degeaba îi zice Windows. Cine se joacă cu ferestrele de acasă are toate șansele să nu se mai închidă. Așa este și cu Windows. Și eu folosesc tehnologia; dar în inima mea nu valorează nici cât negrul de sub unghie. De ce? Pentru că la mine un lucru ori merge, ori trece în inexistență.
Cum ar fi ca unul care montează uși metalice la intrarea în apartament, să înceapă să meargă greu până acolo încât să se blocheze? Iată că cei care montează astfel de uși nu au nici măcar 4 clase și cele mai multe uși montate de ei nu s-au blocat.
Dar producătorii de hardware și software se consideră ingineri cu studii superioare; și toate lucrările lor s-au blocat!
Și inginerii din Turcia au construit niște blocuri. Dar n-au rezistat prea mult.
Se câștigă bani grei din IT pentru că plăcerea distracției este mare. Dar tehnologia lor n-are nicio greutate, nicio rezistență atunci când dă de greu. Caracterul lor este în egală măsură cu softul pe care îl produc; adică ușor.