| Cristi3672 a întrebat:

Am mai multe harduri externe luate de vreo 10 ani încoace, de la 500gb până la 2tb, marea majoritate WD. M am uitat la harduri de mâna a doua și tot bagă cu testul Sentinel: power on tine 102 days, estimated remaining lifetime more than 1000 days. Pe ale mele nu le am testat...Dar cum e aici: orice hard disk extern expiră și-ti pierde ce ai pe el, încetul cu încetul?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Hard disk-urile contin o tabela de evidenta a problemelor intalnite in timpul functionarii (S.M.A.R.T.).
Deoarece sunt astfel construite, soft-ul implementat de fabricant este capabil sa "ascunda" o parte din aceste defectiuni (pana la o limita), iar cand numarul acestora ajunge la pragul critic, atunci avertizeaza sistemul, ca trebuie salvate datele de pe disk (discul poate ceda la orice moment).
Aceste valori (S.M.A.R.T.) sunt interesante mai mult pentru uz profesionist, iar amatorilor este suficienta o avetizare.

Putini stiu, dar foarte multe hard disk-uri au sectoare fizice defecte chiar din fabrica, dar pot fi folosite timp de ani de zile, fara probleme (datorat sistemului S.M.A.R.T.).

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"orice hard disk extern expiră și-ti pierde ce ai pe el, încetul cu încetul?"

corect dar vorbim aici de zeci de ani si nu incetul cu incetul ci totul dintr-odată

| Mihai0101 a răspuns:

Nu te poti lua dupa timpi aia ce zice acolo! Insa poti gasi badurile de pe hard din cate stiu.Si inca ceva de pe hdd se pot recupera date in caz ca ceva nu merge bine.