| IonutCiobanescu a întrebat:

Salut! Am o problema, sau e doar in capul meu, am diferite parfume de la Givenchy și Channel, luate din Douglas, dar daca mă dau cu el pe gât și dupa ureche cum zic alți, eu după 20 de minute incep sa nu-l mai simt pe mine. Nu știu dacă e normal, că face uri in Douglas mă gândesc că nu sunt, sau e doar in mintea mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este o chestie in mintea ta cat tine de PH-ul tau si mai ales de faptul ca folosesti de ceva vreme acele parfumuri si nu le mai simti ca la inceput...
mi s-a intamplat sa folosesc un parfum original (nu conteaza ce) pe care eu nu-l simteam, si 2 persoane mi-au zis ca ce bine miroase, iar eu am ramas surprins ca nu simteam deloc happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In ce limba scrii? Diferite parfumuri nu parfume, oricum un parfum bun costa mult sigur ale tale nu sunt originale de aceea nu tine mirosul.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti sigur ca sunt parfumuri?
Te-au costat peste 200 euro sticluta?
Fiindca parfumurile originale sunt foarte-foarte sumpe, dar cele fake sunt ieftine si miros putin timp.

Citeste ce scrie pe el, daca este "parfum" sau este o apa de colonie sau apa de toaleta?
Apele de colonie si toaleta (eau de toilet ori eau de cologne), sunt "ape" in care se pun cateva picaturi de esenta de parfum si acelea sunt mult mai ieftine iaar mirosul lor rezista numai cateva ore.

| dullcat a răspuns:

Buna.De fapt, e chiar firesc asa.Problema e cand reversul se intampla, adica atunci cand cineva miroase foarte neplacut si nici macar nu isi da seama, caci, la fel, se obisnuieste.Se poate intampla cu varsta sau din cauza unor afectiuni de sanatate, nu mai zic de igiena.Revenind, e ok, regula generala ar trebuie sa ramana mereu,, Less is more'', deoarece nici sa se simta ca te-ai dat cu prea mult parfum nu este de bun gust.O alta regula este ca acestea trebuie pastrate la loc uscat si racoros, adica nu in baie sau ca decor pe mobila, la lumina zilei, dar probabil stiai deja astea, asa ca zic pentru cine nu este informat corespunzator, daca tot e deschis subiectul.

| timidu89 a răspuns:

Nu te lua dupa Jasmina, ea habar nu are ce scrie. Mi-am luat cu 400 lei eau de parfum Eros. Ma mir pe zi ce trece ce prostii debiteaza aceasta Jasmina. Da raspuns doar sa fie dat, cat ca nu e la subiect

| Dragobeta a răspuns:

Este normal. Tu te obisnuiesti cu mirosul tau si nu le mai simti. In schimb le simt din plin cei din jurul tau.

| DonMoldo a răspuns:

Am si eu un parfum la fel credeam la inceput dar dupa ce ma imbracam cu hainele a 2 zi inca mai era mirosu pe ele

| AncaVG a răspuns:

Te obișnuiești cu mirosul și de aceea nu-l mai simți, e posibil ca oamenii din jur să simtă, îți recomand să îți întrebi prietenii dacă ei îl simt și vei avea răspunsul.