| ionut09cornelius a întrebat:

Salut Fratilor. Am o intrebare, daca se poate?
Am avut o problema cu un priete, m-a intrebat daca este posibil ca unele fotografii sau poze trimise prin Skype, folosind desigur leptopul,... nu telefon, tableta, etc..., ci doar laptop, exista vreo problema, ca intr-o conversatie posibila sa se fi trimis, niste poze de la un laptop la altul si sa ramana salvate direct in leptopul celuilalt partener, de conversatie, direct poze salvate pe leoptop-ul lui!?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Când cineva îmi trimite orice fișier pe WhatsApp, acest fișier îl găsesc în folderul numit "Galerie". Memoria telefonului este ocupată de acel fișier. WhatsApp nu are server ca YouTube unde să se salveze fișierele. Deci automat un fișier trimis se salvează temporar în dispozitivul respectiv; altfel nu va putea fi deschis acel fișier. Ele nu mai pot fi deschise după un anumit timp, dar nu știu cât înseamnă acel timp (ore sau zile). Trebuiesc salvate ca să le poți deschide și să ști că nu le-ai pierdut; mai ales dacă ști că nu ai timp să le deschizi imediat.
Așa trebuie să fie la orice program, și deci și la Skype. Nu este vorba de dispozitiv, ci de programul folosit. Microsoft are onedrive și alte platforme de stocare. Dar nu am auzit ca Skype să fie și o astfel de platformă de stocare.

| VoidEternal a răspuns:

Și skype salvează pozele. Cred că le tine 3 luni în fișierele temporare, dacă nu cumva pozele au fost salvate manual într-un alt folder, situație în care rămân permanent pe laptopul respectiv.