| Straicu a întrebat:

Poate un nas sa aiba o relatie cu persoana botezata de el? (botez prin schimb de religie, devenind ortodoxa) mi se pare ca este un grad de rudenie si nu este posibila o astfel de relatie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este un grad de rudenie de sange sau prin alianta, este doar rudenie spirituala, astfel ca nu conteaza din punct de vedere legal ci doar religios.

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Din punct de vedere spiritual sunt rude si este interzisa o astfel de relatie.
Din punct de vedere laic, nu este nici o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuu se poate o astfel de relatie.

| Madaxo97 a răspuns:

Daca nu are legătură de sânge, nu are treaba, nu este catalogat ca incest, este doar imoral, din punct de vedere religios.