| AnonimAnonimHLTedff a întrebat:

Avem o relație de aproape 1 an și jumate, i am cunoscut părinții, ne iubim foarte mult și ne dorim un viitor frumos împreuna.
Eu am fost primul bărbat din viata ei, primul la care s-a dăruit
Eu stau plecat în afara și ma întorc o data la câteva luni iar iubita mea este cu școala.
Tot ce fac este pentru viitorul nostru, ma străduiesc cât pot sa reușim sa ne mutam împreuna și sa ne îndeplinim visele
Dar cu toate astea la începutul relației am vorbim cu fosta mea o perioada de timp, fara a se intampla ceva fizic intre mine si fosta(deși in acele momente aman2 ne doream asta), dupa o perioada de timp am realizat greseala facuta si totodata m-am gandit ca as putea sa ii fac foarte rau iubitei mele si m-am linistit
Într o seara când am adormit la iubita s-a uitat în telefonul meu și a găsit toate mesajele cu fosta. A urmat o săptămână în care am suferit aman2 și în care am încercat sa o fac sa ma ierte, totodată explicându-i și motivul meu pentru care am facut-o(nu ma așteptam ca relatia mea cu iubita sa mai evolueze prea mult, nu ma gandeam ca o sa avem o relatie de lunga durata)
Pana la urma a înțeles și am trecut peste asta.
Dar a început ea sa ma minta, ma mințea ca își face temele fara a se ajuta de internet sau cu vre un ajutor din partea cuiva, insa am prins-o cu aplicatii care sa o ajute la teme, teme incomplete sau chiar nefacute, teme cautate pe google. Am avut aproximativ 10-15 discuții care au degenerat și au dus la certuri doar pe motivul asta, în tot acest timp eu încercând sa ii explic de ce nu e bine sa facă asta.
De o perioada scurta de timp am aflat ca ieșea seara ( mai ales când noi eram supărați) cu prietenul ei cel mai bun la care îi plăceau fetele dar și băieții, eu nu știam nimic de asta, profita de programul meu de somn instabil si când știa ca nu am cum sa aflu ei ieșeau, dar lucrul care m-a durut cel mai rău a fost ca a avut 3-4 ieșiri cu acest prieten în timp ce noi nu eram intr-o faza prea buna a relației, nu eram despărțiți dar eram destul de supărați iar ea avea în telefon filmări când radea/glumea/se distra cu acest băiat fix din serile în care ar fi trebuit sa fie supărată datorita situației relației noastre
Atunci când făcea ceva ce mie nu îmi plăcea si totodată nu ii făcea nici ei bine îi spuneam sa nu mai facă acel lucru și făcea la fel de repetate ori deși am ajuns la cearta de multe ori, nu îmi respecta dorințele și plăcerile mele și ma deranjează foarte tare
Eu am încercat sa fie totul bine, sa îi fac " plăcerile" și sa ma schimb în așa fel în cât sa nu mai ajungem la cearta arătând mai mult interes pentru relație decât ea.
De o perioada de timp avem foarte multe certuri, era de foarte multe ori sa ne despărțim, certuri in mare parte din vina ei și nu știu ce sa mai fac ca sa se schimbe pentru ca eu deja încep sa ma satur de relație…
Ea la fiecare cearta mi-a spus ca o sa se schimbe dar o facea doar pentru 2-3 zile și apoi revine la vechile greșeli repetate
Știu ca de multe ori sunt foarte orgolios, reactionez urat la niște lucruri mici(pentru ca a inceput sa mi se ia deoarece se tot repeta) si mai fac ambiții dar trebuie sa ma înțeleagă si pe mine ca sunt stresat cu munca, gândurile de viitor.
As vrea ca atunci cand vorbesc cu ea sa îmi fie o alinare din tot stresul pe care îl am, dar nu e așa…
Aștept părerile voastre

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Eu sper ca glumesti...M-ai pierdut la,, Eu stau plecat în afara și ma întorc o data la câteva luni iar iubita mea este cu școala.'', sperand totusi ca nu vorbim aici de pedofilie.Citind in continuare, pana la capat, se pare ca mi s-au adeverit temerile? Inca mai sper ca nu, ca am inteles gresit.

Deci tu te hilizeai cu fosta, pe fondul atractiei sexuale si a hormonilor rebeli, insa tot tu esti suparat pe iubita ca isi face temele folosind google si ca iese cu prietenii atunci cand este suparata, asa cum face orice adolescent de pe planeta? Absurd e putin spus. Tu doreai sa stea inchisa in camera ei si sa planga pentru tine sau? Asta intra la categoria zi-mi ca n-ai avut prieteni in adolescenta fara sa imi zici.Sa socializezi e fix pauza de care ai nevoie cand lucrurile merg prost in viata personala, sa te distraga, sa mai primesti un sfat, ca apoi sa revii cu o alta perspectiva asupra lucrurilor.Si cu cine sa vorbeasca? Cu parintii? Majoritatea adolescentilor isi aleg, ai ghicit, prietenii.Din ce ai scris mai dai si un vibe subtil de homofob, sau mi se pare mie?

,, Atunci când făcea ceva ce mie nu îmi plăcea si totodată nu ii făcea nici ei bine îi spuneam sa nu mai facă acel lucru''
Din nou, sper ca glumesti.Nu iti datoreaza nimic, nu esti tatal/mama ei sa ii spui ce sa faca si ce nu.Nici macar nu se procedeaza asa cu adolescentii, ca ei fix aia vor face, de-a naibii laughing. Nu ar fi trebuit sa iti caute in telefon, insa dupa ce a aflat ca vorbeai cu fosta cred si eu ca si-a pierdut increderea si totul s-a dus pe apa sambetei.

,, Ea la fiecare cearta mi-a spus ca o sa se schimbe dar o facea doar pentru 2-3 zile și apoi revine la vechile greșeli repetate
Știu ca de multe ori sunt foarte orgolios, reactionez urat la niște lucruri mici(pentru ca a inceput sa mi se ia deoarece se tot repeta) si mai fac ambiții dar trebuie sa ma înțeleagă si pe mine ca sunt stresat cu munca, gândurile de viitor.
As vrea ca atunci cand vorbesc cu ea sa îmi fie o alinare din tot stresul pe care îl am, dar nu e așa…''
Ce pretentii poti avea de la o adolescenta? Ai mai si facut sex cu ea.Noaptea mintii...Tu ai nevoie de un adult, nu de un copil, sa fie acolo sa-ti asculte sentimentele proaste acumulate de peste zi. Daca deja te-ai saturat de relatie esti absolut liber sa iti cauti o femeie de varsta ta, ea nu isi va face temele de scoala cu google si toata lumea va fi fericita. Spor.

| VoidEternal a răspuns:

Tu chiar ai o problema că se ajuta de google să își facă temele?

Dintre toate motivele pentru care ai putea să te certi cu iubita ta, asta mi se pare de-a dreptul stupid.

Iar faptul că te deranjează că mai iese din casă iarăși nu e ok, nu ești proprietarul ei.

Gelozia e un demon cu gheare ascuțite care face exclusiv rău, mai ales în condițiile în care tu erai pe vrăjeală cu fosta in timp ce erai cu ea.

Maturizeaza-te.

| Madaxo97 a răspuns:

Din ce ai scris pare ca este cam micuța de vârstă iubita ta, poate chiar minoră, ceea ce cam ii explica comportamentul, nu se poate gândi la vârsta ei la o relație serioasa, de viitor, poate vrea sa mai experimeteze si alte relatii, sa se distreze, etc, sa facă lucruri pe care le fac prietenii ei de aceeasi vârstă cu ea. Ce-i drept, tu ai dezamăgit-o pe ea la începutul relației cu faza cu fosta si poate atunci a fost momentul pentru ea cand si-a pierdut o parte din încrederea in tine si a vrut sa îți plătească si ea cu același moneda ca sa vezi cum e, poate o face doar din "răzbunare" sau ceva...