| Apolo234 a întrebat:

Daca media la o materie este 9, 50 când se calculează media semestriala se consideră ca 10 sau 9, 50

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Conform noilor legi ale educației (2022),media per materie se rotunjește, adică în cazul de față, daca tu ai 9, 50 la romana(de exemplu), media finala va fi 10 in catalog.
Excepție face doar media generală (cea care cuprinde toate materiile ), unde rămâne fix așa cum e.De exemplu, daca ai 9, 42, atât o vei avea, nu se va rotunji la 9.
Bafta!

| ReddY25 a răspuns:

Din fericire, da

| LisaJulie a răspuns:

Da acum se rotunjește la 10